4 грудня на коаліційній конференції остаточно закріплено новий формат «світлофорної» коаліції. До неї увійшли соціал-демократи (лідер), зелені та ліберали. Дещо раніше, 1 грудня, нова німецька коаліція представила свою програму, де міститься план зовнішньої політики ФРН, основним напрямком якої стане глибша інтеграція та створення європейської федеративної держави.
Підписана коаліційна угода викликає занепокоєння, адже низка принципів та запланованих заходів посилять наявні проблеми Європи та особливо загрожують суверенітетам інших країн. Так, учасники коаліції відкрито говорять про глобальне розширення повноважень євроінституцій, перетворення союзу на федеративну державу (такі собі Сполучені Штати Європи) та створення повноцінної європейської конституції
Ще за керівництва Ангели Меркель Берлін критикували за надмірне втручання союзних інституцій у внутрішні справи держав-членів ЄС. Соціал-демократи можуть вивести цю практику на новий рівень (особливо якщо враховувати їх партнерство із зеленими, чий політичний вектор давно націлений на глобалізацію).
Коаліція з перевагою лівоцентристів посилить процес глобалізації та негативні наслідки від неї для Європи (подальше обмеження суверенітетів, єдина екологічна політика та економічні наслідки від неї (тут провідна роль належатиме зеленим), міграційна політика, тиск на членів союзу з метою уніфікації законодавства, посилення нерівності серед членів ЄС тощо.
В коаліції вже пообіцяли більш ефективно тиснути на «неслухняні» країни. Зокрема, згадали питання судової системи Угорщини і Польщі та затвердили намір введення колективної відповідальності в питаннях прийняття мігрантів. Це може лише поглибити напруженість між різними групами держав ЄС, особливо на тлі заяви Єврокомісії, яка 1 грудня наказала Польщі, Литві та Латвії перейти до «більш гнучкої практики прийому біженців».
Євродепутат від вільних демократів (члена коаліції) Нікола Бер вже заявила, що майбутній уряд Німеччини буде використовувати двосторонній підхід до Польщі, який більш суворо (!) вирішуватиме питання верховенства права, а також інтенсифікуватиме відносини в інших сферах, як-от міграція. Таким чином, Німеччина має намір офіційно впливати на внутрішню політику нашого сусіда.
Новостворена коаліція може мати неприємні сюрпризи і для України. На жаль, зовнішня політика Німеччини стала великим розчаруванням для нашої держави (незмінне партнерство ФРН з РФ, спільна побудова Північного потоку-2), а за керівництва соціал-демократів їх стосунки з Росією можуть значно покращитися. З підписаного договору вже випливає, що Берлін готовий до конструктивного діалогу з Москвою, а також має намір дозволити російським громадянам до 25 років безвізовий в’їзд в Німеччину.
Питання реформування Європейського Союзу вже багато разів підіймалося на тлі неспроможності ефективно реагувати на сучасні виклики. Проте вектор змін, вочевидь, буде віддаляти союз від тих цінностей і принципів, на яких він засновувався в минулому столітті.
https://www.eurointegration.com.ua/news/2021/11/25/7130759/
https://www.tagesschau.de/ausland/europa/koalition-international-presseschau-101.html
https://de.euronews.com/2021/12/01/streit-um-brussels-neue-asylvorschlage