5 важливих євангельських істин, які проповідували реформатори. Вони не тільки змінили життя окремих особистостей, але радикально вплинули на розвиток західної цивілізації. Кожна істина дала свої плоди – феномени, без яких важко уявити собі сучасний світ.
І. SOLUS CHRISTUS – Тільки Христос
Цінність особистості і права людини. Проповідь про те, що Ісус Христос помер за кожного, підняла статус людини і її цінність, що породило такий соціальний феномен західної цивілізації, як цінність особистості. А усвідомлення того, що всі є рівними перед Богом, оскільки всі є дітьми одного Отця Небесного, стало підґрунтям для такого суспільного явища, як права людини.
II. SOLA SCRIPTURA – Тільки Писання
Грамотність та освіта. Реформатори вчили, що для того, щоб розвивати свої особисті стосунки з Богом, необхідно щодня читати Біблію. Але щоб це зробити, середньовічній людини, яка була безграмотною, потрібно було навчитись читати. Саме тому при протестантських церквах відкривались школи та учбові заклади.
Національне відродження. Реформатори були першими, хто відкинув латинь, і навчання велося рідною мовою. Мартін Лютер переклав Новий Заповіт, а згодом усю Біблію на німецьку мову, заклавши основи сучасної літературної німецької мови. Із загальної грамотності і відродження європейських мов розпочався процес формування національних держав.
III. CORAM DEO – Перед лицем Бога
Верховенство права і правова культура. Люди вірили, що проводять кожну мить свого життя в присутності Бога і що за свої вчинки доведеться відповісти перед Всевишнім. Проповідь про присутність Бога поступово сформувала певний менталітет законослухняності, характерний лише для протестантських суспільств.
Мисленню західної людини притаманне розуміння того, що правовий закон – це не інструмент контролю уряду для маніпуляції масами, а один з природних законів на рівні із законом гравітації.
IV. BERUF – Вчення про покликання
Економічне процвітання. Погляд на працю, як на гідний і адекватний спосіб поклоніння Богу, призвів до того, що країни Північної Європи, які прийняли Реформацію, за короткий час досягли величезних успіхів в економічній сфері. Реформація, за словами Макса Вебера, виробила ідейні передумови для формування і розвитку ринкової економіки.
Розвиток науки і технології.Читаючи Біблію, багато освічених людей ХVI-XVII століть звернули увагу на те, що Бог хоче, щоб кожна людина вивчала, пізнавала, розвивала і обробляла той світ, у якому вона живе. Це поклало початок розвитку природничих наук.
V. Загальне священство
Громадянське суспільство. Реформатори відкрили для світу забуту в Середньовіччі новозавітню істину про всезагальне священство всіх віруючих. Саме в цій ідеї має своє джерело громадянське суспільство – спільнота освічених, відповідальних та активних громадян з відповідними моральними цінностями, які, об’єднуючись, спроможні вирішувати свої локальні проблеми. Демократія і парламентаризм. Саме в протестантських країнах, перед усім в англо-американському світі, народилась сучасна демократія. Один із перших Президентів США Джон Адамс сказав: «Наша Конституція підходить лише для народу високоморального і релігійного. Для жодного іншого вона не годиться». Історія доводить справедливість такого припущення: наприклад, в Латинській Америці, Східній Європі, Африці, Азії конституціоналізм не спрацював.