В США призначили консервативну суддю Верховного cуду

В понеділок, 26 жовтня, американський Сенат проголосував за призначення нового судді у Верховний суд — 48-річної Емі Коні Барретт. Слухання та обговорення її кандидатури тривало кілька тижнів, однак затвердження відбулося досить швидко: 52 сенатори проголосували за, ще 48 — проти. Кандидатуру Емі Барретт Дональд Трамп подав 20 вересня, а вже учора, 27 жовтня, вона склала присягу судді.

Новопризначена суддя має бездоганну репутацію. Емі Коні Барретт — практикуюча католичка, мати сімох дітей та має блискучу юридичну кар’єру з десятками років практики.
Основним аргументом лібералів проти її призначення став світогляд жінки: вона занадто консервативна і релігійна, що, на їх переконання, перешкоджатиме виконанню службових обов’язків. Однак Барретт запевнила сенат в своїй неупередженості та відданості американському праву.

Барретт у минулому працювала в адміністрації покійного судді Антоніна Скаліа (відомого своїм соціальним консерватизмом). Як і Скаліа, вона поділяє текстуалістський підхід щодо трактування законів. Це означає, що трактування норм права має здійснюватися з урахуванням первинного сенсу, який вкладали його творці. Це дуже важливий фактор в сучасній юриспруденції, адже погляди і значення слів, які використовували батьки-засновники США суттєво різняться сучасними їх трактуваннями.

Особливо це актуально в контексті сучасного перегляду визначень «демократії», «прав людини», «свободи слова», «свободи віросповідання», «сім’ї» тощо. Очевидно, що американці минулого, коли закладали фундаменти держави, дотримувалися традиційних і вельми релігійних поглядів на соціальні відносини. Відродження чи бодай трактування законодавства згідно з поглядами його авторів є серйозним кроком для представлення справжньої Америки.

Всього у Верховному суді США дев’ять судей, яких призначає сенат з подання президента. Судді призначаються довічно, їх ротація відбувається після смерті чи добровільного складання повноважень когось із складу суду. За американською традицією, в залежності від партійної приналежності президента, за каденції якого це відбулося, суд поповнюється суддею з більш консервативними чи ліберальними поглядами.

Питання про призначення нового судді постало після того, як у вересні цього року померла суддя Рут Гінзбург — ліберальна ікона, феміністка та послідовна лобістка привілеїв для меншин. Її наступниця Емі Коні Барретт стоїть на протилежних позиціях, що посилить консервативне крило суддів (наразі там лише троє, які були призначені президентами від демократів).

Згідно з чинним законодавством, демократи не мають маневру для зміни розстановки сил у Верховному Суді. Єдина можливість для них змінити консервативний вектор інстанції – це у випадку перемоги Байдена і отримання більшості в Сенаті й Конгресі, законодавчо збільшити кількість суддів Верховного Суду. Проте це рішення буде свідчити про неповагу до американських традицій та зловживання владою.

Джерела:
https://www.bbc.com/news/election-us-2020-54303848
https://ukrainian.voanews.com/a/barrett-sklala-prysiagu/5637828.html
https://ua.interfax.com.ua/news/general/698896.html

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required