В п’ятницю, 15 жовтня, загинув депутат британського парламенту Девід Амесс. На нього напали, коли він відвідував методистську церкву Belfairs в Лі-он-Сі в Ессексі. Депутат отримав близько десяти ножових поранень, які і спричинили смерть. На місці події заарештували 25-річного чоловіка; нападник не намагався покинути місце злочину.
Девід Амесс був відомий своїми послідовними консервативними поглядами та високою релігійністю, що відзначали його колеги в некролозі. Він був батьком 5 дітей, активно підтримував Брекзит та був противником абортів.
Хоча представники місцевої влади не розкривають мотивів нападу, але розслідуванням керують співробітники антитерористичної групи. Як повідомляє Independent , «на даний момент вбивство розглядається як ймовірний теракт ісламістів». За даними BBC та Nzherald, вбивцею виявився виходець із Сомалі на ім’я Алі Харбі Алі.
Смерть Аммеса шокувала Британських парламентарів. Свої співчуття і жаль висловили десятки публічних персон – від депутатів і посадовців до церковних лідерів і прем’єр-міністра Джонсона. Архієпископ Кентерберійський Джастін Уелбі сказав, що смерть депутата була «страшенно болючою для тих, хто його знав». Архієпископ Вестмінстерський Вінсент Ніколс (лідер Римо-Католицької Церкви в Англії та Уельсі) заявив, що сер Девід «виконував своє покликання католика у суспільному житті з великодушністю та чесністю».
В цій історії маємо звернути увагу на кілька моментів. По-перше, напади на політиків у Західній Європі – явище не нове (як і криза безпеки загалом). Але в подібних історіях можемо спостерігати лицемірство з боку журналістів і політиків, коли мова заходить про причини нападів. Абсолютна більшість ЗМІ уникають згадки імені нападника і лише деякі зазначили, що він був виходцем із Сомалі.
Коли в 2016 році ультраправий радикал вбив депутата від Лейбористської партії, то ніхто не приховував ані особистості нападника, ані його мотивів. Ба більше, цей випадок розпалив гарячу дискусію із звинуваченнями певних політичних течій, які буцімто є причиною екстремізму. Коли ж мова йде про насильство з боку мігрантів із Азії та Африки, то їх приналежність до ширших груп приховується, а журналісти уникають ототожнення чи асоціювання злочину із релігійними поглядами нападників.
Сьогодні британські політики обговорюють потребу забезпечити кожного депутата бронежилетом, відсутність «поваги в роботі» та «токсичний» спосіб ведення політики. Проте ані журналісти, ані депутати не підіймають очевидного питання: скільки ще британців має загинути, щоб кордони держави були захищені і потенційні радикали та ісламісти не могли потрапити на острів. За даними Summit News, у Сполученому Королівстві переважна більшість терактів за останні 20 років були здійснені ісламістами, включно із нападом на «Манчестер Арену» 2017 року, який здійснили джихадисти.
Джерела:
https://www.bbc.com/news/uk-58930593
https://www.bbc.com/news/live/uk-58951249/page/3
https://abcnews.go.com/International/uk-mp-david-amess-stabbed-multiple-times/story?id=80601729