В американському Держдепі назріває серйозна кадрова криза через ліберальну політику Байдена щодо «Північного потоку-2». З моменту приходу Байдена до влади призначено лише 19 нових працівників Держдепу, тоді як 77 кандидатів ще чекають затвердження. Відомий сенатор-республіканець Тед Круз заблокував призначення нових чиновників за спрощеною процедурою як протест проти зовнішньої політики демократів.
Зазвичай, призначення на посади в Державний департамент відбувається швидко одним голосуванням в Сенаті після схвалення на комітеті. Проте коли немає консенсусу цей процес може суттєво затягнутися і розгляд призначення кожного кандидата відбуватиметься окремо. Консервативний республіканський сенатор Тед Круз виступив проти планів демократів, мотивуючи це провальною політикою опонентів щодо «Північного потоку-2». Він як член комітету Сенату із закордонних відносин, заблокував десятки призначень та виголосив ультиматум президенту. Круз закликає Байдена ввести санкції щодо газопроводу, який буде «величезним багатомільярдним подарунком Путіну, який зміцнить Росію та послабить інтереси національної безпеки США».
Хоча Круз не може повністю блокувати призначення десятків чиновників, він має намір значно сповільнив процес, не допускаючи затвердження на комітеті «одностайною згодою». Таким чином, демократи зайшли в глухий кут, адже затвердження кожної кандидатури передбачає години слухань в Сенаті. Зважаючи на кількість кандидатів (це десятки чиновників і 59 послів), кадрова криза затягнеться на місяці.
Окрім «Північного потоку-2» сенатори згадали ще про низку ганебних провалів Вашингтона в зовнішній політиці. Сенатор Джош Хоулі (республіканець від Міссурі) обіцяє блокувати всіх кандидатів з питань національної безпеки після катастрофи Байдена в Афганістан, наголошуючи на тому, що він не поступиться, доки держсекретар Ентоні Блінкен, міністр оборони Ллойд Дж. Остін III та радник з питань національної безпеки Джейк Салліван подадуть у відставку.
Хоча газопровід вже добудований, але контракти з Газпромом щодо постачання газу і завершення всіх формальних питань перед стартом транспортування – це ще відкриті питання. Сполучені Штати могли б втрутитися, але це потребує жорсткої антиросійської політик і готовності протистояти також німецьким планам співпраці з Москвою. Проте демократи прагнуть хороших стосунків є європейськими лідерами і не готові йти на конфронтацію з ЄС.
Позиція Круза вже викликала бурхливу реакцію у демократів. Вони звинувачують сенатора в «підриві національної безпеки» і мало не державній зраді. Проявлена ними влітку лояльність до Кремля, вочевидь, такою зрадою не вважається.
Бурхливі події в американському парламенті мають вкотре нагадати Україні, хто справді протистоїть Кремлю. Попри шалену медійну підтримку демократів, за дев’ять місяців при владі вони показали тільки покращення стосунків з Кремлем і чимало провалів американського впливу в Азії та Європі.
Джерела:
https://www.nytimes.com/2021/10/02/us/politics/senate-confirmation-cruz-nominations.html