Сьогодні в Києві відбулася презентація нового роману Євгена Положія «Фінальний епізод (війни, яка триває 400 років)». Прототипом головного героя твору став відомий капелан і пастор із Маріуполя Геннадій Мохненко. Роман вже можна придбати на сайті інтернет-магазину видавництва Vivat.
Твір розкаже про екстремальні події оточення Маріуполя. За сюжетом місцевому пастору Григорію Мотузі доводиться діяти в надзвичайних умовах і він організовує евакуацію населення. Пастор вивозить свою родину, а також сім’ї парафіян і військових, включаючи дитячий притулок. У цей час його волонтерський капеланський батальйон працює у сірих зонах на всій лінії фронту. Сини пастора активно беруть участь у бойових операціях, рятуючи людей поруч із своїм батьком.
На одному з важливих етапів експедиції Григорій, оточений хаосом і травмований вибухом, опиняється в полоні. Прив’язаний до підлоги в старому «столипінському» вагоні, він згадує власний життєвий шлях, з дитинства та служби в радянській армії, до боротьби з наркомафією заради порятунку безпритульних дітей. Серед спогадів важкої реальності, він шукає свої коріння, переосмислює реальність останніх 400 років: від козацьких слобідок XVII століття до оточеного Маріуполя весни 2022 року.
Презентації книги вже відбулися у Харкові, Сумах і Запоріжжі. В інтерв’ю zprz.city Геннадій Мохненко розповів про свої переживання, пов’язані з цією історією: «Цікаве відчуття в 55 років тримати в руках і читати книжку про твоє дитинство, про твою країну, про твою долю, твоїх синів, друзів. Все це просякнуто війною, подіями сучасності. Але для мене це було дуже важке читво, тому що багато епізодів книги — нелегкі історії. Коли я читав, то був грудок в горлі, багато сліз, інколи навіть істерики. Але я дуже задоволений результатом. На мій погляд, вийшла гарна книжка».
Також цього дня у Національному музеї Голодомору-геноциду відбулася Церемонія вручення Відзнаки блаженного священномученика Омеляна Ковча. Одним із лауреатів став вищезгаданий капелан Геннадій Мохненко. Українська Греко-Католицька Церква відмітила його «вірність духовній посвяті в дусі чину отця Омеляна Ковча і жертовну відданість людям, яка рятувала їхні життя і душі в місті Марії».
Цю нагороду щороку УГКЦ вручає людям, котрі проявили особливу жертовність, відданість та віру у складних обставинах, а також тим, хто вносить вагомий внесок у розвиток та поширення християнських цінностей і сприяє міжконфесійному діалогу. Відзнака пназвана на честь Омеляна Ковча — священика, який рятував євреїв під час німецької окупації, а своє ув’язнення в концтаборі вважав місією і щоденно підтримував в’язнів.
Фото: Gennadiy Mokhnenko, Українська Греко-Католицька Церква
Джерела:
https://gazeta.ua/articles/kiev-life/_ptashka-kapelani-ta-kolishnij-imam-hto-otrimav-vidznaki-omelyana-kovcha-foto-z-ceremoniyi/1165841
https://zprz.city/news/view/majzhe-svyatij-bagatoditnij-kapelan-iz-mariupolya-pratsyue-na-fronti-na-zaporizkomu-napryamku-eksklyuzivna-istoriya
https://www.facebook.com/gennadiy.mokhnenko/posts/pfbid0JvHdHBPnaBdA9NefL1jbxndZB1q4XwtxsbmpuGEoCCiihJBGD4Z9P7y87UmNRb4vl