Дозвіл і заборона евтаназії на Піренейському півострові

Цими днями в двох державах на Піренейському півострові ухвалювалися доленосні рішення про дозвіл/заборону евтаназії. Іспанія та Португалія є традиційно католицькими країнами, але соціалісти, що мають тут сильні позиції, постійно намагаються пронести в законодавство небезпечні норми.

Вчора, 18 березня, нижня палата іспанського парламенту проголосувала за легалізацію евтаназії — самогубства руками медиків. Згідно із законопроектом, можливість піти з життя отримали люди, що мають тяжкі або невиліковні хвороби.

Це рішення було ухвалене тільки завдяки підтримці лівих партій та деяких центристів. Основними лобістами законопроекту були саме соціалісти, які, провели ініціативу через парламент, прикриваючись, гуманістичною риторикою про «смерть без болю». Особливо вітав це рішення прем’єр-міністр Педро Санчес, відомий своїми ультралівими поглядами і критикою церкви. Тепер Іспанія може стати п’ятою країною світу, де легалізована евтаназія (поряд з Нідерландами, Бельгією, Люксембургом і Канадою).

Проти висловилися праві з Народної партії, Наваррського союзу і партії Vox (Голос). Останні заявили, що «соціалісти обрали смерть замість ліків» і вже пообіцяли оскаржити законопроект в Конституційному суді, а у випадку можливості створення правої коаліції взагалі скасувати його. Іспанська католицька церква рішуче засудила дозвіл на евтаназію, назвавши його «формою вбивства».

Аналогічне рішення було ухвалене й у Португалії кілька місяців тому. Але наприкінці січня португальці обрали нового президента-консерватора, що дало можливість переглянути деякі суперечливі рішення попередніх років. Новообраний президент Марсело Ребело де Соуза направив подання в Конституційний суд для оцінки закону про евтаназію.

В понеділок, 15 березня, Конституційний суд відхилив прийнятий парламентом законопроект про легалізацію евтаназії, заявивши, що це загрожує недоторканності життя. Католицькі єпископи Португалії привітали це рішення у своїй заяві: «Будь-яка легалізація евтаназії та допомога самогубствам завжди суперечать гідності людської особистості та Конституції Португальської Республіки».

Але судове рішення не означає, що процес легалізації зупинено. В парламенті готується новий розгляд законопроекту, але з деякими правками, які основної суті не змінюють. Ця перемога може бути лише тимчасовою забороною, адже соціалісти в Португалії все ще тримають міцні позиції. Ця держава, хоча і вважається традиційно католицькою, але має дуже ліберальне законодавство як у питанні абортів, так і одностатевих шлюбів.
Джерела:
https://english.elpais.com/society/2021-03-18/spain-approves-euthanasia-law-becoming-the-fifth-country-in-the-world-to-regulate-the-practice.html
https://edition.cnn.com/2021/03/18/europe/spain-euthanasia-law-scli-intl/index.html
https://www.lifesitenews.com/news/portugals-top-court-rejects-euthanasia-bill-says-it-threatened-inviolability-of-life?utm_source=top_news&utm_campaign=standard

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required