26 листопада 1608 року народився Андрій Вишоватий

26 листопада 1608 року народився Андрій Вишоватий, один з лідерів радикальної Реформації на польських, українських і білоруських землях.

Андрій з’явився на світ у Філіппові Троцького воєводства в родині Станіслава і Агнешки, яка була єдиною дочкою Фауста Социна, від якого пішла назва місцевих аріан – социніан. Тож не дивно, що маючи такого дідуся, Анджей також захоплюється вченням радикальної Реформації і стає одним з ідеологів цієї течії. Освіту Андрій отримав у знаменитій Раківській аріанській академії у 1619-1630-х роках, після чого, отримавши стипендію, продовжив освіту в Гамбурзі і Лейдені. Відвідав ряд європейських країн, зустрічався зі знаменитим протестантським юристом Гуго Гроцієм.

Повернувся додому якраз під час заборони діяльності аріан і закриття в 1638 році Раківського аріанського збору, школи і друкарні. Вигнання аріанських проповідників знову змусило Вишоватого подорожувати по Європі, поки його не забрали на батьківщину в якості служителя социніанського збору в Шершні Київського воєводства, що належали українському шляхтичу С. Войноровському. Пізніше Вишоватий знайшов притулок на Волині у володіннях Юрія Чаплича, багатого українського поміщика-социніанина, де проповідував у зборах у Галичанах, Іваницях, Киселині.

У 1648 році Андрій створив сім’ю з Олександрою Рутковською і оселився в Седлишчі. Під час воєн втратив своє майно і бібліотеку. Зупинившись на деякий час у Кракові, він працює над коментарем до Святого Письма. У 1660 році він бере участь у диспуті з єзуїтом Миколою Тиховським у замку Яна Велепольського. Один з єзуїтів після диспуту зазначив, що «Якби з пекла з’явився диявол, він би не зміг більш твердо й уміло захистити свою віру, ніж Вишоватий». Комендант, який був присутній на диспуті, запропонував Вишоватому прийняти католицизм і стати власником маєтку, але мислитель відповів, що вважає за краще «втратити майно і громадську честь, ніж чисте сумління».

Після постанови Варшавського сейму про вигнання социніан з Речі Посполитої, Вишоватий вимушено залишає батьківщину, закінчивши свої дні в голландському Амстердамі. Там, у Голландії, ним було видано збірку творів своїх одновірців під назвою «Бібліотека Польських Братів», яка поширився по Європі і навіть потрапила до приватної бібліотеки знаменитого англійця Джона Локка. Там же в Амстердамі Вишоватий написав і свою головну роботу – «Релігія, згодна з розумом» (Religio rationalis), яка була видана вже після його смерті в 1685 році. На думку Вишоватого, «істинна філософія не може суперечити вченню Христа», а «сліпа віра» є легковажною, а не справжньою.

Помираючи, 29 липня 1678 року Андрій Вишоватий говорив синам останні слова: «Тримайтеся в житті, як і я, правди і добра».

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required