1 жовтня 1602 року – ймовірна дата смерті Йонаса Бреткунаса (Йогана Бретке), лютеранського пастора

1 жовтня 1602 року – ймовірна дата смерті Йонаса Бреткунаса (Йогана Бретке), лютеранського пастора, який здійснив перший переклад Біблії на литовську мову.

Народився Йонас у Прусському герцогстві у 1536 році. З 1555 року навчався у протестантському Королевецькому (Кенігсберзькому) університеті, а з 1557 року – у Віттенберзькому університеті. Пізніше служив пастором у містечку Лабіан у Пруссії та у Кенігсберзі.

Йоган Бретке відомий за свої історичні та теологічні твори. Йому належать «Хроніка Прусського краю», написана німецькою мовою, двотомний збірник проповідей «Postilla», який був виданий у Кенігсберзі у 1591 році, а також збірник «Пісні духовні», виданий у 1589 році.

Однак найбільш значним його здобутком буде перший переклад Біблії на литовську мову. Хоча цей переказ не був надрукований, а зберігся у вигляді рукопису, він разом з «Катехізисом» лютеранина Мартіна Мажвідаса вважаються першими творами литовською мовою, які мали значний вплив на формування літератури.

Так, протестанти стали творцями литовської літературної мови і взяли участь у формуванні свідомості та єдності сучасного литовського народу.

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required