17 грудня 1907 року помер Вільям Томсон

17 грудня 1907 року помер Вільям Томсон Кельвін пресвітеріанин, ірландський і британський фізик, дослідник термодинаміки і винахідник її перших законів.

Закінчивши коледжі Глазго і Кембридж, Вільям стає викладачем університету в Глазго і винахідником двох перших законів термодинаміки, разом з Джоулем стає винахідником теорії реальних газів. Досліджуючи термоелектрику, Томсон долучає до роботи студентів, закладаючи початок практичним лабораторних заняттям. Професор завжди починав свої заняття з молитви і дивився на свої заняття наукою як на служіння Богу.

Вільям Томсон винаходить і удосконалює ряд приладів – компас і лот, дзеркальний гальванометр, електрометри та «ампер-ваги». Завдяки його дослідженням стало можливо прокласти трансатлантичний кабель, який з’єднав між собою Європу і Америку в 1858 року, а перше повідомлення, передане по ньому, звучало: «Європа і Америка возз’єдналися телеграфічним зв’язком. Хвала Богу на висоті й на землі, мир і благовоління до людини».

У 1851 році він був обраний членом Королівського наукового товариства, у 1866 – посвячений у лицарі за свої наукові досягнення, а в 1892 – від королеви Вікторії отримує гідність пера і звання «лорда Кельвіна». У 1881 році саме Вільям Томсон отримав перший в Шотландії будинок з електричним освітленням з власним обладнанням.

Зберігаючи віру, славний учений писав: «Я давно помічав, що за межами наукового світу існує думка, ніби Наука зуміла пояснити усі явища Природи, прибравши різні уявлення про Творця. Я завжди був переконаний, що таке твердження повністю безпідставне». Лорд Кельвін став відомим і через своє критичне ставлення до теорії еволюції в біології через спробу обчислення віку Сонця і Землі. Він писав: «Чим глибше я проводжу наукове дослідження, тим більше я вірю, що наука виключає атеїзм. Якщо ви глибоко мислите, то наука змушує вас повірити в Бога, який є фундаментом всієї релігії».

На честь лорда Кельвіна названа одна з одиниць термодинамічної температури. За свої досягнення він був прозваний «королем вікторіанської фізики» і був похований у Вестмінстерському абатстві поруч з сером Ісаком Ньютоном.

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required