14 грудня 1546 року народився Тихо Браге

14 грудня 1546 року народився Тихо Браге, данський астроном, учитель Йоганна Кеплера, лютеранин.

У дванадцять років він стає студентом Копенгагенського університету, який на той момент був уже лютеранським. За правління короля Християна ІІІ Данія стала протестантською країною, тож в університеті студенти досконально вивчали Святе Письмо, «Катехізис» Мартіна Лютера, а латинську мову освоювали за підручником, складеним «учителем Німеччини» Філіпом Меланхтоном.

21 серпня 1560 року в Європі спостерігалося часткове затемнення Сонця, яке викликало інтерес до астрономії у молодого данця. Родичі відправили його до Лейпцигу для вивчення юридичних наук, але юнак продовжував приділяти особливу увагу зіркам та небесним світилам. Пізніше Тихо потрапляє у Віттенберзький університет, де професорами Ретиком та Еразмом Рейнгольдом розвивалася теорія Коперника. Зокрема Ретик видав брошури, присвячені Копернику і його поглядам.

Тихо Браге мав власний маєток на острові Гвен, де він відкрив один з найперших дослідних інститутів, який називався «Уранібург» («Небесний палац»). Там Тихо побудував кілька великих астрономічних інструментів, які дозволили йому провести власні дослідження і, враховуючи попередні думки Птолемея і Коперника, створити власну компромісну систему побудови космосу. На думку Тихо Браге, Земля залишилася в центрі Всесвіту, а планети рухаються навколо Сонця, яке, у свою чергу, рухається навколо Землі. Деякі вчені вважають, що Браге схилявся до теорії Коперника і тільки переслідування з боку католицької церкви змусили його шукати компромісу з теорією Птолемея.

Не маючи королівської підтримки, Браге був змушений покинути свою обсерваторії і перебратися до Праги. Там, при дворі імператора Рудольфа, Браге знову повертається до досліджень, але смерть забирає його у віці 54 років. В останній рік життя Браге йому активно допомагав Йоганн Кеплер, який на основі спостережень Браге зумів сформулювати закони руху планет. Тобто, якби не було Браге, то, ймовірно, не було б і Кеплера з його значними відкриттями. Сам Кеплер писав: «Я хотів стати богословом, але тепер я бачу, як Бог прославляється через мою роботу в астрономії, оскільки небеса проповідують славу Божу».

Тихо Браге склав один з перших зоряних каталогів. Саме його дослідження дозволили пізнішім вченим-астрономам схилитися до істинності теорії Коперника. Помер Тихо Браге 24 жовтня 1601 року, значно змінивши погляди на астрономію і влаштування Всесвіту.

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required