13 листопада 1625 року помер кальвініст Соломон Рисинський

13 листопада 1625 року помер кальвініст Соломон Рисинський, відомий поет і мислитель, вихователь дітей кальвініста Христофора Радзивілла «Перуна» – Христофора і Януша, один із засновників Слуцької кальвіністської гімназії та автор її статусу.

Соломон Рисинський став першою відомою людиною, яка визначила свою етнічну ідентичність як «білорус», назвавши себе «Solomo Pantherus Leucorussus» під час вступу до Альтдорфського університету в 1582 році. Через два роки Рисинський у листі до свого друга, німця Конрада Рітерсгаузена, назвав свою Батьківщину Білоруссю (Leucorossia).

Вважається, що народився Соломон Рисинський у Полоцькому районі близько 1560 року. Здобувши освіту вдома або, можливо, у школі при кальвіністському зборі, він, ймовірно, навчався у Лейденському університеті, після якого вступив до Альтдорфа.

Служив з 1596 року у Христофора Радзивілла, супроводжував його сина по протестантських містах та університетах Європи – у Лейдені, Гейдельберзі та Базелі. Після повернення він багато сил доклав для створення протестантської школи у Слуцьку. Він був одним із старійшин реформатської церкви і брав участь у її синодах, представляючи там інтереси Радзивіллів.

Рисинський був одним з найактивніших авторів, які друкувалися у Любчанській друкарні Радзивіллів. Він став одним з перекладачів і видавців Любчанського канціоналу, автором ряду епітафій і віршованих творів. Переклав на латину з «місцевої мови» вірші Андрія Римша. Соломон став автором «Короткого викладу справ, вчинених найсвітлішим князем Христофором Радзивіллом» і склав збірку «Тисяча вісімсот польських прислів’їв», у якій порівнював білоруські прислів’я з латинськими, італійськими, німецькими, польськими.

Соломон Рисинський був власником багатої бібліотеки, яку після його смерті придбала біржанська лінія Радзивіллів, яка продовжувала сповідувати кальвінізм і мала одну з резиденцій у Любчі.

Соломон Рисинський помер 18 листопада 1625 року в Делятичах після короткої, але тяжкої хвороби. Був похований на кальвіністському кладовищі в Любчі. Христофор Радзивілл для вшанування його пам’яті наказав поставити на його могилі пам’ятник у вигляді колони з мармурової вивіскою. Соломон Рисинський був видатним представником євангельської творчої інтелігенції Великого князівства Литовського на зламі ХVI і XVII століть.

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required