6 липня 1813 року помер перший англійський аболіціоніст Гренвілль Шарп

6 липня 1813 року помер перший англійський аболіціоніст Гренвілль Шарп. Він також відомий як біблійний вчений, класицист, талановитий музикант та борець проти різноманітних проявів соціальної несправедливості.

Народився Гренвілль Шарп у 1735 році у Даремі, Англія. Освіту здобував переважно вдома через нестачу фінансів. У 15 років він влаштувався на роботу до торговця лляними товарами. Він дуже полюбляв дискутувати. Один з його співробітників був социніанином (унітаристом, який відкидає божественність Ісуса Христа), тому для того, щоб мати кращі аргументи для дискусії, Шарп самостійно вивчив грецьку мову. Також він вивчив іврит для того, щоб обговорювати теологічні питання з іншим колегою, який був євреєм.

Гренвілль Шарп грав на багатьох музичних інструментах і навіть влаштовував концерти зі своїми братами та сестрами у себе вдома.

Найбільш видатною була діяльність Гренвілля у напрямку скасування рабства у Британській імперії. Вперше він зіткнувся з цим питанням, коли натрапив на молодого раба на ім’я Джонатан Стронг, якого жахливо побив хазяїн та викинув, як непотріб. Разом зі своїм братом Вільямом Гренвілль надав допомогу Джонатану, оплативши лікування, і навіть допоміг влаштуватися на роботу. У 1767 році, 2 роки після того, хазяїн Стронга, Дейвід Лайсл, побачив того на вулиці, схопив його і продав плантатору Джеймсу Керру. Джонатан знайшов можливість повідомити про це Шарпу, який домігся звільнення хлопця через суди та апеляції. Тоді Шарп, бачачи складність ситуації навколо рабства, сказав, що «не міг повірити в те, що закон Англії насправді так шкодить природним правам». Наступні 2 роки він вивчатиме англійський закон, зокрема у питаннях свободи особистості.

Так почалася його довга праця у напрямку скасування цього ганебного явища, хоча він бачив величезний спротив і навіть його соратники говорили не про відміну рабства взагалі, а лише про скасування работоргівлі. У 1769 році Шарп опублікував «Представлення несправедливості та небезпечної тенденції толерантності до рабства …», який став першим трактатом в Англії, у якому різко критикувалося рабство. У своїй діяльності Шарп тісно співпрацював з американськими квакерами, у тому числі з аболіціоністом Ентоні Бенезетом (https://archive.c4u.org.ua/3-travnia-1784-roku-pomer-antuan-entoni-benezet). У 1787 році Гренвілль очолив новостворену «Спільноту з впливу на відміну работоргівлі», яка проіснувала 20 років до прийняття Акту про відміну работоргівлі у 1807 році. Увесь цей час Гренвілль очолював цю спільноту.

Коли він почув, що парламент ухвалив відміну работоргівлі, то став на коліна для молитви подяки. Йому на той момент був вже 71 рік і він пережив майже усіх своїх перших соратників та опонентів, але тепер на його плечах стояло нове покоління аболіціоністів, серед яких був і Вільям Вілберфорс (https://archive.c4u.org.ua/15-bereznia-1796-roku-provalene-golosuvannia), який також поклав своє життя для повної відміни рабства, якого вдалося домогтися за три дні до смерті Вілберфорса у 1833 році.

Так, Бог використовує життя посвячених людей для того, щоб долати соціальну несправедливість у суспільстві та інші жахливі явища, стверджуючи біблійні принципи у житті цілих народів.

#християнство_в_історії

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required