6 червня 1545 року помер Абрахам Кульва, один із зачинателів Реформації в ВКЛ

6 червня 1545 року помер Абрахам Кульва, один із зачинателів Реформації в ВКЛ.

Абрахам отримав відмінну європейську освіту в Краківській академії, а потім Лювені, Віттенберзі і Лейпцигу, де слухав лекції самого Мартіна Лютера. Ступінь доктора юридичних наук Кульва отримав в Сієні. У 1539 році він заснував у Вільні першу лютеранську школу, яка стала першою середньою школою в державі. В ній близько 60 учнів вивчали сім вільних мистецтв.

Свої реформаційні проповіді Кульва почав говорити в церкві св. Анни. Під тиском католицького єпископа в 1542 році він був змушений покинути Вільнюс. Після вигнання з країни Кульва переїжджає в Пруссію до Альбрехта Гогенцоллерна і стає одним з творців і ректорів протестантського Кенігсберзького університету.

Видав теологічну роботу “Визнання віри Абрахама Кульви, написане до найяснійшої Королеви Польщі”. Почав роботу над створенням катехизису литовської мови і перекладів на неї християнських гімнів, надрукованих пізніше в знаменитому першому литовськомовному “Катехизисі” Мартіна Мажвідаса 1547 року.

Завдяки Абрахаму Кульві і його соратникам перші зерна реформаційного вчення були посіяні в литовсько-білорусько-українській державі.

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required