5 січня 1876 – народився Конрад Аденауер

5 січня 1876 року народився Конрад Аденауер — перший федеральний канцлер Німеччини, співзасновник Християнсько-демократичного союзу. Йому належить ключова роль у відродженні Західної Німеччини після Другої світової війни.

Конрад Аденауер походив із родини пруського держслужбовця, але сам намагався будувати військову кар’єру. На заваді цьому стало поранення і переведення в запас. Йому залишилося здобувати невійськову професію і в 1894-му Конрад вступає у Боннський університет, а пізніше і в Мюнхенський на юридичний факультет. Паралельно з навчанням працював спочатку у суді, а потім у муніципалітеті Кельна.

З цим містом пов’язана значна частина біографії Аденауера. Тут він почав будувати політичну кар’єру, кульмінацією якої у міжвоєнний період стало призначення бургомістром, а потім і обербургомістром Кельна. В цей період він неодноразово критикував мілітаризм і саму ідею вступу Німеччини в Першу світову війну, яка стала для держави справжньою катастрофою.

Його політична кар’єра наприкінці 1920-х могла стрімко піти вгору, але Конрад Аденауер абсолютно не поділяв ідей націонал-соціалізму і, відмовившись від перспективних посад у Берліні, залишився керувати Кельном. Пізніше його антинацистські погляди стали причиною зміщення з посади в 1933 році, а потенційні репресії змусили відійти від справ і переїхати з родиною в іншу частину Німеччини.

В 1933-1945 роках Аденауер не долучався до прямого спротиву нацистам, але й не підтримував владу. В 1944-му, коли група військових планувала замах на Гітлера, то він відмовився від участі, бо не вірив у перемогу. Після поразки змовників підозри нацистів впали й на Аденауера. Хоча доказів його причетності не було, але під кінець війни провів деякий час в одному із концтаборів.

Після війни Аденауер повертається до Кельна, де окупаційна адміністрація знову призначила його керувати містом, а з 1948-го йому доручено очолювати парламентську раду. Тоді ж він став співзасновником Християнсько-демократичного союзу, бо вірив, що в такий непростий час саме християнство може стати тим об’єднавчим фактором, що поверне Німеччині (а як виявилося і майже всій Європі) можливість відродитися після такого потрясіння. В часи тотального занепаду канцлер виголосив свою знамениту фразу: «Якщо Христос не живий сьогодні, тоді у світу немає взагалі ніякої надії. Тільки факт воскресіння дає надію на майбутнє». З опорою на релігію він не помилився, бо християнство залишалося єдиною цінністю, що дала німцям сили відбудувати все знову.

15 вересня 1949 року Аденауер став першим Федеральним канцлером новоутвореної ФРН і від початку управління обрав прозахідний вектор, усіляко сприяючи демократичним і капіталістичним силам боротися проти комуністичного блоку країн, однією з яких і була східна частина розділеної Німеччини.

В 1950-х ФРН виходить на міжнародну арену як незалежна держава, відновлює армію та вступає у НАТО. Аденауер дав Німеччині можливість відродитися після тотальної поразки економічно й морально і був одним із засновників Європейського об’єднання вугілля і сталі, що передувало Європейському Союзу. Враховуючи антисемітську політику нацистської Німеччини, він приділяв особливу увагу підтримці єврейського народу особливо в процесі створення Ізраїлю.

Конрад Аденауер керував державою протягом 14 років і за цей час зробив неможливе, для повернення Німеччини до міжнародного співтовариства, опору комунізму та побудови об’єднаної Європи на засадах християнської демократії, хоча сучасний ЄС вже давно відвернувся від тих цінностей.

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required