31 серпня 1559 року Лівонський орден перейшов під протекторат ВКЛ

31 серпня 1559 року Лівонський орден перейшов під протекторат ВКЛ завдяки дипломатичним зусиллям канцлера ВКЛ Миколи Радзивілла Чорного.

Оцінюючи життя цієї особистості, історики захоплено писали: «Вперше в історії Литви з’явилася людина, яка будучи наділеною великою владою, вирішувала державні справи не силою, а згодою, не зброєю, а словом, не війною, а миром».

Ще в юності на війні Микола Радзивілл побачив кров, сльози, горе і руйнування, смерть і попелища. Це залишило на ньому свій відбиток – і показало, що суперечки краще вирішувати, у міру можливості, мирним дипломатичним шляхом переговорів, і тільки у виняткових випадках братися за зброю, щоб захистити батьківщину від ворога. Відтепер життєвим принципом Миколи стає «не руйнувати та знищувати, а будувати і створювати».

Завдяки розважливій політиці Радзивілла до Великого князівства добровільно приєдналася Лівонія, яка шукала протекторату і союзника у боротьбі з Московською державою. Врешті-решт, і агресивні плани Москви Радзивіллу довгий час вдавалося стримувати шляхом переговорів.
Його миролюбну політику багато хто з представників знаті не розуміли, а інші насміхалися і плели різні інтриги. Але Радзивілл Чорний завжди намагався вирішити справу мирним шляхом, так як від безпідставного кровопролиття його стримував християнський обов’язок і віра.

Далекобачність канцлера і сьогодні дивує істориків, а його приязнь до людей вражала сучасників. Кажуть, що до кожного він зазвичай доброзичливо звертався «княже-благодійнику», як до рівного.
На жаль, після відходу з життя цього видатного лідера, відданого християнина і опікуна Реформації у ВКЛ, багато чого в історії країни пішло іншим шляхом.

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required