21 березня 1556 року мученицькою смертю закінчилося життя архієпископа Кентерберійського Томаса Кранмера

21 березня 1556 року мученицькою смертю закінчилося життя одного з лідерів і засновників англійської Реформації, архієпископа Кентерберійського Томаса Кранмера (1489-1556).

Томас Кранмер народився 2 липня 1489 року в англійському графстві Ноттінгем. Здобувши освіту і ступінь магістра мистецтв в Кембриджі, Кранмер стає викладачем. Смерть молодої дружини після року сімейного життя змусила його задуматися над вічним і він починає посиленого займатися богослів’ям і в 1525 році стає доктором богослов’я.

Його шлях до архієпископства почався з допомогою англійського короля Генріха VIII через розлучення, у зв’язку з тим, що Кранмер вважав недійсним шлюб з дружиною померлого брата короля. У 1532 році з ініціативи короля він стає архієпископом Кентерберійським і вже через рік англійська церква перейшла з-під влади Папи під владу англійського короля, поклавши початок утворення самостійної англіканської церкви.

Поступово Кранмер все більше переймався протестантськими ідеями і провів деякі реформи в своїй церкві. Хоча англіканська церква залишалася духовно близькою до католицької церкви, але вона широко користувалася Біблією, яку було перекладено на англійську мову. Протестантські погляди Кранмера добре відображені в деяких богослужебних книгах, створених для англіканської церкви, перш за все – “Про захист нинішнього і правовірного вчення про таємниці хліболамання”. Створена з його участю “Книга спільної молитви” на чотири століття визначила вид богослужінь в англіканській церкві, що проводилися англійською, а не латинською мовою.

Хід життя Кранмера різко змінився, коли в 1553 році королевою стала католичка Марія Тюдор, яка почала переслідування протестантів. Томас Кранмер був заарештований разом з двома єпископами Х’ю Лацімером і Томасом Рідлі. Зберігши свою вірність протестантизму, всі троє були спалені на багатті. Кранмер був останнім, оскільки його волю прагнули зламати через споглядання спалення своїх соратників. Проте, англійський протестантизм вижив і, будучи збагачений пуританами, методистами, квакерами, багато в чому визначив життя цієї нації.

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required