20 січня 1569 року помер Майлз Ковердейл

20 січня 1569 року помер знаменитий англійський реформатор церкви і перекладач Біблії Майлз Ковердейл.

Майлз народився 1488 року, ймовірно, в графстві Йоркшир. Відомо, що він був ченцем августинського ордена в Кембриджі, де став бакалавром канонічного закону в 1513 році, а наступного року в Норвічі був висвячений на священика єпископом Норфолка Джоном Андервудом. Він залишався монахом в Кембриджі до 1520 року, коли Кембриджське співтовариство ченців очолив відомий реформатор і мученик за віру Роберт Барнс, який на той момент закінчив навчання в Лювені. Саме Барнс збирав своїх братів на читання Біблії і її розбір, що допомогло і Ковердейлу полюбити Слово Боже.

У лютому 1526 року Ковердейл був серед групи ченців, які приїхали з Кембриджа в Лондон, щоб захищати на суді свого керівника, який був заарештований і звинувачений у поширенні «Лютерівської єресі» через читання проповіді на Різдво 1525 року в Кембриджській церкві св. Андрія. Того разу вирок Барнса був м’яким, але в 1540 році він буде спалений за свої реформаційні погляди.

У кінці 1530-х Майлз Ковердейл залишає августинський орден і проповідує в Ессексі проти поклоніння зображенням. У цей же час він вимушено покидає Англію і перебирається до Європи, де майже весь час перебуває в Антверпені і допомагає Вільяму Тіндейлу з його перекладами Біблії. Коли Тіндейла схопили, Майлз Ковердейл, незважаючи на небезпеку, продовжує роботу над перекладом Біблії і в 1535 році виходить другий після Джона Уеслі повний переклад Біблії на англійську мову, що отримав назву «Біблії Ковердейла».

Свій переклад Біблії, який багато в чому базувався на колишніх перекладах Тіндейла, Ковердейл присвятив королю Генрі VIII. Друк Біблії здійснювався, ймовірно, в Антверпені і був закінчений до 4 жовтня 1535 року.

У цей час паралельно з розвитком Реформації в Англії трансформувалася і віра Ковердейла, який перетворюється в раннього пуританіна, поділяє погляди Жана Кальвіна і певні аспекти вчення Августина. Ковердейл бере участь в роботі над виданням Біблії Матвія в 1537 році і Великої Біблії 1539 року.

З 1540 по 1547 роки Ковердейл знаходиться в другому вигнанні. Він разом зі своєю дружиною Елізабет із знатного шотландського роду, яка теж зазнала релігійних переслідувань, перебираються в Страсбург. Там Ковердейл пише один зі своїх відомих творів на захист Роберта Барнса, отримує ступінь доктора теології в Тюбінгенському університеті і відвідує Данію.

Після повернення до Англії в 1548 році під час правління малолітнього короля-протестанта Едварда VI Ковердейл ніс служіння єпископа Екзетера до 1553 року. Після смерті короля Ковердейл опинився у своєму третьому вигнанні, яке продовжується з 1553 по 1559 рік. Майлз Ковердейл знаходиться в Женеві, де бере участь в обговоренні тексту Женевської Біблії, а також стає хрещеним батьком сина славного шотландського реформатора Джона Нокса. Він несе служіння старійшини в Англійській церкви Женеви.

1559 року Ковердейл з сім’єю зумів повернутися до Лондона, де стає священиком герцогині Сафолкській і займається вихованням її дітей. Життя цього славного діяча церкви закінчилося в 1569 році. Його спадщина залишається безсмертною, так як багато поколінь англійських і голландських реформаторів виховувалися на виконаних ним перекладах Біблії, а переклад псалмів у виконанні Ковердейла до теперішнього часу використовується в англіканській – Книга спільної молитви (Book of Common Prayer). Багато з цих віршів були покладені на музику і стали відомими християнськими гімнами. Та й сам Ковердейл був автором і творцем одного з перших англійських збірників християнських гімнів під назвою «Ghostly Psalms and Spiritual Songs».

Зображення: upload.wikimedia.org

#християнство_в_історії

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required