16 жовтня 1978 року на папський престол зійшов Кароль Войтила

Рівно 40 років тому, 16 жовтня 1978 року, на папський престол зійшов Кароль Войтила, відомий в усьому світі як папа Іоанн Павло ІІ. Він був не просто церковним діячем та духовним наставником католицької церкви, але й вважається однією з ключових історичних постатей свого часу.

Будучи першим поляком, що очолив Ватикан, Іоанн Павло ІІ був вірним своєму народу та доклав зусиль для звільнення своєї батьківщини від комуністичного режиму. Ось що про нього написав британський історик Тімоті Гартон Аш, який назвав себе «агностичним лібералом»: «Ніхто не може достеменно сказати, що він [Іоанн Павло ІІ] був головною причиною кінця комунізму. Проте основні фігури усіх сторін – не лише Лех Валенса, лідер польської «Солідарності», але й найбільший опонент «Солідарності» генерал Войцех Ярузельський; не лише колишній американський президент Джордж Буш-старший, але й колишній очільник Радянського Союзу Міхаіл Горбачов – погоджуються зараз, що він таки був. Я б відмітив три історичні кроки у цій справі: без польського папи не було б революції «Солідарності» у 1980 році, без «Солідарності» не було б корінних змін у радянській політиці відносно Східної Європи за часів Горбачова; без цих змін не було б оксамитових революцій 1989 року».

За свідченням польського лідера Леха Валенси, Іоанн Павло ІІ надихнув поляків бути сміливими у своєму прагненні до змін. Це дало духовний поштовх для Польщі, а католицька церква стала головним каталізатором суспільних змін. Внесок Кароля Войтили у «повалення комуністичного режиму та тиранії» був відзначений також 4 червня 2004 року, коли Джордж Буш-молодший нагородив папу Президентською медаллю миру, найвищою цивільною нагородою у США.

23-27 червня 2001 року Іоанн Павло ІІ відвідав Україну на запрошення Президента України та єпископів УГКЦ. Папа розмовляв з лідерами Всеукраїнської ради церков та релігійних організацій, закликаючи до «відкритого, толерантного та чесного діалогу».

Життя Кароля Войтили є гідним прикладом живої віри і жертовного християнського служіння. Беручи участь у Другому Ватиканському соборі католицької церкви і керуючи церквою як кардинал, а потім як папа, Іоанн Павло II багато зробив для того, щоб католицька церква визнала деякі свої історичні помилки, а також дозволила читати Біблію широкому колу віруючих, що за духом відповідає Євангелію.

#християнство_в_історії

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required