Два роки тому перед повномасштабним російським вторгненням президент запровадив нове свято — День єднання. Це був важливий етап підняття морального і бойового духу народу, а також консолідації нації перед загрозою віроломного ворога.
З лютого 2018-го Україна святкує також День військового журналіста. Їх робота дуже важлива і складна, адже кореспонденти на фронті задля інформування громадськості також ризикують своїм життям. Лише за останні два роки в процесі висвітлення російсько-української війни загинули 70 журналістів, з яких 10 під час виконання професійних обов’язків. Ще 24 були викрадені окупантами, а 14 залишаються зниклими безвісти. Серед них як українські журналісти, так і іноземці.
Сьогодні Україна втретє святкує День єднання та все ще потребує згуртування довкола наративів незалежності, правди й справедливості. Це не означає, що всі українці мають бути однаковими чи поділяти ідентичні погляди, проте ще в лютому 2022-го народ об’єднався в прагненні мати свободу у своїй країні. Для нас була і залишається немислимою ідея, що чуже військо може зайти на територію суверенної держави й диктувати нам свою волю, свої порядки і традиції тиранії.
За два роки повномасштабної війни та загалом майже 10 років спротиву російській агресії Україна пережила суттєві зміни національних наративів, сприйняття історії, самоідентифікації і націєтворення загалом. Цей процес не завершено, українізація та деколонізація продовжується, а відтак світоглядний і культурний розрив із росією збільшується.
Хоча День єднання вже має традицію шкільних флешмобів, однак ця ідея стосується кожного громадянина в різних аспектах життя. У процесі оборони від тиранічного ворога дрібні розбіжності, егоїзм чи особисті образи не повинні визначати мотивацію народу. В ході тривалої і тяжкої війни ми повинні виявити взаємоповагу та терпимість, щоб разом протистояти загрозам і зберегти свободу і незалежність нашої країни.
Національна консолідація виявляється, найперше, в підтримці та емпатії до свого ближнього, підтримці українців з різних регіонів, готовності прийти на допомогу, не оминути збір на дрони чи автомобіль для війська і найголовніше — в молитві єдності за свою країну. Ісус Христос говорив про важливість молитви в спільності: «Якщо двоє з вас тут на землі погодяться про щось і молитимуться про це, хоч би що то було, воно буде здійснене для них Отцем Моїм Небесним. Бо там, де двоє чи троє збираються разом в ім’я Моє, Я теж буду серед них» (Матвія 18:19-20).