13 вересня 1660 року народився відомий письменник і євангельський християнин Даніель Дефо, автор роману «Робінзон Крузо»

13 вересня 1660 року народився відомий письменник і євангельський християнин Даніель Дефо, автор роману «Робінзон Крузо».

На жаль, на пострадянському просторі мало хто знайомий з християнською спадщиною Дефо, так як радянська цензура пильно відстежувала і прибирала усі християнські мотиви в його творах. Насправді, якщо читати роман «Робінзон Крузо» в оригіналі, то можна помітити досить велику кількість біблійних мотивів. Наприклад, рецензент журналу «Дублінський університет» назвав книгу «великою релігійною поемою, яка показує Бога, який був знайдений там, де немає людей».

У Передмові до свого твору Даніель Дефо зазначає, що його наміром є «підтвердити та вшанувати мудрість Провидіння в усьому різноманітті наших обставин». Крузо не слухає попередження батька та капітана корабля, які є фігурами влади і можуть розглядатися як довірені особи Бога. Ігноруючи їх попередження, він заперечує Божий провіденціальний соціальний порядок у світі та, як наслідок, Бога, за що потім отримує покарання.

Думки Робінзона сповнені міркувань над біблійними текстами, його життя є алегорією бунту, падіння та духовного відновлення. У романі про пригоди на безлюдному острові прослідковується значна кількість біблійних символів: корабельна аварія символізує духовний крах особистості, самотність Крузо на острові – усамітнення людини для стосунків з Богом, фізична хвороба та одужання – духовні страждання та спасіння та ін.

Таким чином, ми не просто бачимо класичний англійський роман, але справжню пуританську духовну автобіографію, яка зображує шлях буремної людини до Бога.

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required