12 жовтня 1492 року Христофор Колумб відкрив Америку

В історії є багато випадковостей, які змінили майбутнє держав чи цілого світу. Однією з них називають відкриття Америки Колумбом, який спробував досягти Індії західним шляхом.

3 серпня 1492 року три каравели “Санта-Марія”, “Пінта” й “Нінья” під керівництвом іспанського мореплавця Христофора Колумба вирушили з порту Палоса-де-ла-Фронтера. Понад два місяці знадобилося морякам, щоб досягнути землі – островів Багамського архіпелагу. 12 жовтня 1492 року іспанці зійшли на острів Сан-Сальвадор. Хоча Колумба заведено вважати відкривачем Америки, проте перші дві експедиції були здійснені до островів Карибського моря і лише в третій і четвертій (1498 – 1500, 1502-1504) мореплавець відкрив землі власне континенту (Південної й Центральної Америки).

 Звичайно, відкриття Америки – це не виняткова заслуга Христофора Колумба. Коли б не він поплив на Захід, то це точно пізніше здійснив би хтось інший (наприклад, Амеріго Веспуччі, котрий здійснив подібну експедицію, але пізніше). Однак саме цей день 527 років тому став доленосним для Європи і всього світу.

Грандіозна експедиція в «Індію” (як думав сам Колумб) на перший погляд, була типовим, хоча і витратним, плаванням з метою привезення в Європу золота, прянощів та інших багатств. Проте за кілька десятиліть цей маршрут перетворився на “золотий шлях” для європейців, які споряджали багато експедицій, щоб привезти з-за океану золото, дорогоцінне каміння, небачені раніше фрукти й овочі. Вже через кілька століть в Новому Світі освоєння земель завершується; формуються колонії провідних європейських держав.

Нові землі стали притулком для тисяч переселенців з Європи (британці, іспанці, німці, французи, голландці, ірландці). Дуже чато їх мотивацією розпочати нове життя на неосвоєних просторах за океаном слугувала конфесійна приналежність. Методисти, баптисти, лютерани приїздили до Північної Америки, щоб побудувати нові країни, втілити в життя мрію про суспільство вільних християн. Так сформувалися 13 перших англійських колоній, які 1776 року проголосили утворення нової незалежної держави – Сполучених Штатів Америки.

Сьогодні лунає чимало критики в бік першовідкривачів Америки, батьків-засновників США. Вона, значною мірою, має під собою підстави, бо пов’язана з кровопролитними війнами європейців та місцевого населення. Однак позитив для світу від освоєння нових земель та утворення першої держави на дійсно демократичних християнських засадах значно більший, а тому руйнування пам’ятників Христофору Колумбу є своєрідним бунтом проти власної цивілізації та її численних здобутків.

Освоєння заокеанських земель має і для України велике значення. В США, Канаді, Аргентині, Бразилії проживає чимала українська діаспора, яка є носієм нашої мови, традицій і, що не менш важливо, інтересів України за кордоном (наприклад, в Канаді українська діаспора має сильний політичний вплив і етнічні українці займають важливі державні посади). Це ніколи не буде зайвим для України, яка потребує міжнародної підтримки в конфлікті з Росією.

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required