10 вересня 1892 року народився американський фізик Артур Голлі Комптон, пресвітеріанин, лауреат Нобелівської премії з фізики 1927 року

10 вересня 1892 року народився американський фізик Артур Голлі Комптон, пресвітеріанин, лауреат Нобелівської премії з фізики 1927 року за відкриття «Ефекту Комптона», вчений, який потрапив на обкладинку журналу «Times» в 1936 році.

Артур народився в місті Вустер штату Огайо в родині декана місцевого університету Еліаса Комптона та Отелії Кетрін, яка у 1939 році отримала звання «Американська мати року». І не дарма, адже у Артура були ще двоє відомих братів, Карл та Вільсон, і сестра Мері. Всі троє братів закінчили спочатку Вустерський університет, а потім – Прінстонський університет, ставши першими трьома братами в його історії, які отримали докторські ступені у цій установі. Пізніше вони стали першими в історії США трьома братами, які одночасно очолили три американських університети. У той час їх сестра вийшла заміж за місіонера Герберта Райса, який став директором Християнського коледжу імені Формана у Лахорі (Пакистан).

Науковим інтересом Артура стало радіоактивне випромінювання, рух і властивості електронів. Комптон виявив, що електрон, який обертається навколо своєї осі, по суті, є електромагнітом. У 1927 році він винайшов ефект гамма-випромінювання на електронах (названий ефектом Комптона), що було відзначено Нобелівською нагородою.

З 1923 р. Комптон був професором Чиказького університету, досліджуючи феромагнетизм, радіоактивні і космічні промені, і в 1936 році його успіхи були відзначені журналом «Times».
Під час Другої світової війни Комптон активно бере участь в «Манхеттенському проекті» – спільній атомній програмі США, Англії та Канади, створюючи перший атомний реактор і атомну зброю.

Після закінчення війни в 1946 р. Комптон залишає Чикаго і очолює університет імені Вашингтона у Сент-Луїсі до 1954 р. До кінця життя Артур Комптан працює професором Каліфорнійського університету в Берклі.
Паралельно з науковими дослідженнями певний час Артур ніс служіння диякона в баптистській церкві, маючи думку, що «Наука не може мати ніяких суперечок з релігією, яка постулює Бога, для якого люди є Його дітьми». У 1936 році він відкрито декларував свою віру, коментуючи перший вірш Біблії в газеті «Chicago Daily News»: «Для мене віра починається з усвідомленням того, що Вищий Розум почав буття світу і створив людину. Мені не важко мати таку віру, бо незаперечним є те, що там, де є план, є розум, який його створив. Упорядкований розвиток Всесвіту свідчить про правдивість найбільшого твердження, яке коли-небудь було сказано: «На початку Бог …».

Комптон не був людиною вузького кругозору, він розмірковував над багатьма аспектами життя і віри людини. Аналізуючи на схилі своїх років у 1956 р. вплив релігії на суспільство, Комптон писав: «Як діти Божі, всі люди наділені Творцем певними невід’ємними правами. Цю християнську основу гідності людини поділяють всі, хто визнає батьківство Бога, незалежно від того, названі вони «християнами» чи ні. Це є основою для братства, яке включає всіх людей, тому що Бог піклується про кожного».

Після закінчення Другої світової війни у 1946 р. у статті «Наука і Надприродне» Комптон писав: «З самого раннього дитинства я навчився бачити в Ісусі вищий приклад Того, Хто любить своїх ближніх, і висловлює цю любов в діях… Цей Дух Ісуса живе, так стверджуючи життя у сьогоднішній людині, що дає мені надію, що, йдучи по Його стопах в моєму маленькому шляху, я теж можу жити вічно»

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required