В Мінську зняли з літака та заарештували редактора NEXTA

Авторитарні режими ненавидять свободу слова і вчорашній арешт білоруського опозиціонера це вкотре підтверджує. 23 травня у Мінську затримано  творця телеграм-каналу NEXTA Романа Протасевича.

 

Його арешт відбувся після перехоплення літака Ryanair, який прямував з Афін у Вільнюса  і транзитом пролітав над територію Білорусі. Майже біля кордону з Литвою пілот змінив маршрут, розвернув літак і в супроводі білоруського винищувача МіГ – 29 направив його до Мінська (хоча це далі понад в 2 рази, ніж до пункту призначення).

 

 З початку серпневих протестів Протасевич постійно знаходився за кордоном, адже повернення на Батьківщину означало б для нього автоматичний арешт (за створення телеграм-каналу з критикою влади та інформацією про протести). Зараз його звинувачують в організації масових заворушень та тероризмі (саме так інтерпретує білоруська влада існування тееграм-каналів), а за це передбачена навіть смертна кара!

 

Наразі маємо чимало причин вважати, що перенаправлення літака і затримання опозиціонера було спланованою білоруськими спецслужбами операцією. По-перше, з опублікованого на каналі Belamova листування Протасевича дізнаємося, що за ним велося стеження напередодні вильоту. По-друге, того дня в нього були проблеми зі зв`язком

 

Цинічне затримання Протасевича вже засудили США та ЄС і погрожують Білорусі новими санкціями. Можливість перехопити будь-який літак з політичним біженцем на борту може коштувати Лукашенку порожнім небом. Вже сьогодні Литва заборонила будь-які авіамаршрути через Білорусь. Аналогічні обмеження можуть ввести ще низка країн Європи.

 

З серпня 2020 року Білорусь переживає політичну кризу. Самопроголошений президент Александр Лукашенко намагається утриматися при владі шляхом репресій і масового переслідування опозиції. Попри масові торішні виступи, ситуація в країні виглядає дуже песимістично. Влада взяла знову стару тактику прямого знищення протестного руху. Під репресії може потрапити будь-який громадянин, що якось проявляє опозиційні погляди (журналісти, блогери, громадські активісти і рядові протестувальники).

 

Попри відсутність масових виступів, ситуація продовжує залишатися напруженою і тривожною, однак тепер це пов’язано не із вуличними затриманнями і побиттями, а з адресними репресіями проти окремих активістів і тортурами у в’язницях. Окрім затримання Протасевича, останнім часом маємо низку резонансних прецедентів переслідування нелояльних до Лукашенка публічних персон. Нещодавно в Білорусі заблокували видання TUT.BY, що супроводжувалося масовими арештами журналістів. А два дні тому у в’язниці помер політв’язень Вітольд Ашурок. Офіційна причина вказана як зупинка серця, однак не відомо, що сталося насправді, бо родичі втратили з ним зв’язок два тижні тому.

 

У білоруській в’язниці також досі перебуває опозиціонер-християнин Павло Северинець, засуджений за сфабрикованими справами на кілька термінів, які відбуває ще з минулого літа. Закликаємо всіх небайдужих християн молитися за білоруських політв’язнів і свободу для цієї країни, адже ми чудово пам’ятаємо спроби встановлення авторитаризму в Україні 2013 року.

 

Джерела: https://glavcom.ua/news/pered-vilotom-iz-greciji-biloruskiy-opozicioner-protasevich-povidomiv-pro-stezhennya-za-soboyu-757939.html

https://www.radiosvoboda.org/a/news-protasevych-es-usa-zasudzhennia/31270167.html

https://www.pravda.com.ua/news/2021/05/22/7294446/

 

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required