Команда вчених працює в китайському інституті над вирощенням першого гібриду людини та мавпи. Іспанські біологи провели в Китаї експеримент із людськими клітинами, поміщеними в ембріон тварини.
Робота, опублікована в журналі «Cell», описує перший ембріон, що містить клітини людини і мавпи, який вдалося розвивати протягом 20 днів. Всього вчені провели експерименти над 132 ембріонами мавп. Шестиденним ембріонам вчені вживили людські клітини для отримання гібриду (химери). Через 19 днів експерименту майже всі піддослідні загинули, лише три ембріони вижили.
Оголошена мета експерименту полягала в можливості дослідити ранній ембріогенез людини, зокрема способи взаємодії клітин на ранніх етапах розвитку плоду. З морально-етичної точки зору ці експерименти не можливо здійснити на людських ембріонах, тому вчені використали мавпячі із людськими клітинами.
Лідер дослідницької групи Хуан Карлос Бельмонте запевняв, що він не шукав можливість створення міжвидового мутанта, але досліджував перші дні розвитку ембріону. «Ми не будемо використовувати мавп для створення людських органів всередині мавп», — говорить він, посилаючись на один з потенційних результатів таких досліджень (адже була критика потенційної комерціалізації створення химер у трансплантології).
Це не перший експеримент із химерами. Бельмонте раніше проводив подібні досліди з людськими клітинами та свинячими ембріонами, але зазнав невдачі. Вже тоді його роботи піддавали критиці за потенційно небезпечні експерименти з людськими тканинами. Саме тому вченому було непросто знайти спонсорів для продовження досліджень.
Національний інститут охорони здоров’я (найбільше джерело фінансування біомедичних досліджень у США) не підтримує експерименти з химерами, а тому Бельмонте звернувся до приватних фондів і влади своєї рідної країни Іспанії, де така робота дозволена. Майданчиком для дослідження стала лабораторія в Китаї (КНР має досить ліберальне законодавство щодо наукових досліджень, які можуть мати морально-етичний конфлікт).
Ми не знаємо, які наслідки людство отримає від подібних експериментів з людським тілом, але ці досліди є знущанням над людською природою і взагалі Божим творінням. Дослідження, проведені в Китаї, можуть стати перехідною підготовчою ланкою на шляху до повноцінних експериментів з людськими ембріонами, тобто з людським життям, яке в багатьох країнах взагалі не захищене.
Розвиток технологій може зробити наше життя кращим, але деякі інновації несуть потенційну небезпеку, на що потрібно зважати вже сьогодні.
Міжнародні договори, європейські конвенції та законодавство більшості держав не дозволяє експерименти над людським тілом, які несуть правові дилеми чи загрозу людині як біологічному виду. Проте з часом ці обмеження можуть стати менш чіткими, а вже наявні результати досліджень підштовхнуть законотворців до перегляду допустимих і недопустимих дій щодо людського тіла.
Джерела:
https://time.com/5954818/first-human-monkey-chimera-embryo/
https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(21)00305-6
https://www.statnews.com/2021/04/15/international-team-creates-first-chimeric-human-monkey-embryos/