У Білорусі ухвалили закон, який призведе до «зачистки» релігійних організацій

11 жовтня в Білорусі Палата представників ухвалила законопроект «Про зміни законів у питаннях діяльності релігійних організацій». Білоруська влада готується посилити репресії проти нелояльних чи потенційно самостійних церков, що виглядає як «зачистка» релігійних організацій.

Основні положення законопроекту були відомі ще влітку, проте у вересні він зазнав правок і змін деяких положень та формулювань. Так, в проекті релігія – це не «світогляд», як в попередній версії, а «історичний тип світогляду», що виключає ідею створення нових церков чи релігійних організацій. Включення такого трактування є загрозою для тих церков і релігійних організацій, які служать і ведуть активну діяльність не настільки тривалий час, щоб вважатися історичними чи традиційними (наприклад, для багатьох протестантів).

Проект закону містить положення та процедуру ліквідації релігійних організацій. Найперше, буде заборонено вести релігійну діяльність тим організаціям, які не мають державної реєстрації. Приводом до ліквідації вже зареєстрованої організації буде «діяльність на “дискредитацію” Білорусі, пропаганду війни, соціальної, національної, релігійної, расової ворожнечі та “іншої екстремістської діяльності”». В нинішніх умовах до такої діяльності влада відносить, наприклад, підтримку ідеї вільної від кремля Білорусі.

Ліквідувати релігійну організацію можна буде якщо їхня діяльність не відповідає основним напрямам внутрішньої та зовнішньої політики, концепції національної безпеки. На сьогодні цілі та пріоритети білоруського режиму цілковито залежать від волі кремля, тому держава докладає зусиль, щоб церква не стала суб’єктом антивоєнного чи національного руху.

Влада готує повну перереєстрацію церков і релігійних організацій, вочевидь задля перевірки духівництва на «безпечність» для режиму. Отримати легальний статус зможуть лише лояльні чи мовчазні спільноти. Ця процедура ускладниться, адже статус республіканського релігійного об’єднання матимуть тільки церкви, чия історія в Білорусі налічує понад 30 років.

При цьому готується широка кампанія боротьби з нереєстрованими церквами і так званою «незаконною місіонерською діяльністю». Буде заборонена місіонерська діяльність у житлових приміщеннях, а релігійна активність, яка виходитиме за межі державного контролю, буде каратися законом. Покаранням за функціонування підпільних церков може стати навіть позбавленням волі.

Ускладнюють діяльність церков і нові вимоги до керівників релігійних організацій. Тепер окрім наявності білоруського громадянства вони повинні постійно проживати на території Республіки Білорусь. Також очолювати церкви не можуть люди, які включені до переліків громадян, причетних до екстремістської чи терористичної діяльності. Це означає, що лідером помісної церкви не зможе бути служитель, який фізично чи вербально підтримував білоруську опозицію.

Ухвалення нового драконівського закону про діяльність релігійних організацій несе пряму небезпеку християнам Білорусі, унеможливлює вільну євангелізацію та загрожує служителям. Закликаємо молитися за білоруських братів і сестер та падіння авторитарного проросійського режиму.

Джерела:

https://belsat.eu/ru/news/11-10-2023-v-belarusi-zadumali-zachistku-religioznyh-organizatsij-poyavilsya-sootvetstvuyushhij-zakonoproekt

https://news.zerkalo.io/life/51086.html

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required