Свірзький замок, який вистояв попри виклики часу

Україна багата не лише на красу природи, а і пам’ятки створені людиною. Серед них Свірзький замок, згадка про який є ще з 15 століття! Оточений лісами та скелями, підперезаний озером, колись величний та міцний, він донині височіє над селом Свірж, під Львовом. Його історія – доказ того, що в який би час ми не жили, завжди варто боротись за те, що для нас цінне.

Від початку будівництва цей замок мав фортифікаційне призначення. Тому особливої естетики він не мав, радше міцний фундамент та товсті мури, аби протистояти ворогу. Існує легенда про те, що замок був настільки міцний, що лише хитрістю вороги змогли його захопити. Закохавши в себе одну зі служниць, вояка ворожої армії переконав її впустити його всередину. На її жах, всередину увірвався не закоханий молодик, а армія, яка все винищила. Пізніше замок був відбудований, а легенда досі живе.

В 1641 році, господарем поселення та замку став Олександр Цетнер. Саме він найме архітекторів та майстрів різного напряму, щоб зробити з фортифікаційної споруди вишуканої краси замок. Його зусиллями на пустих стінах з’явились скульптурні грифони, на території – величні кам’яні вази, а всередині: різьблені віконні рами, ковані сходи та декоровані малюнками стелі. Проте були ті, хто часто зводив його роботу на нівець! Хрип коней, тупіт копит та хмара пилу свідчили, що наближаються татари. І попри силу охорони Цетнера, їм часто вдавалось зруйнувати результати його праці. Проте він не полишав спроб облагородити замок, і після кожної атаки – повертав красу своєму замку.

Він не знав, скільки простоїть будівля, проте нині у 2020 році вона все ще стоїть і милує око своєї красою. І нехай всередині замок вже не такий гарний, нехай не все збереглось, але зусилля Цетнера не були дарма. І кожна наша праця, яка подеколи здається нам неважливою, може дивувати через 500 років наших нащадків.

castle-1

Джерело: karpaty.love

Що особливого в цьому замку?
По-перше, Свірзький замок послужив декорацією у фільмі про трьох мушкетерів. Це був і Бетюнський монастир, де загинула Констанція, і місце проживання ката, який стратив Міледі, і архітектурний пейзаж Гасконі.
По-друге, після Другої світової війни в оборонному рові під мостом було знайдено підземний хід з майном останніх власників замку: меблі та побутові речі.
По-третє, є легенда, що першим власником герба був напівміфічний легендарний лицар Галка, від імені якого утворилось слово «Галичина».

Як потрапити у Свірзький замок? Знаходиться замок в селі Свірж, Львівська область. На даний момент замок закритий для відвідувачів, але можна оглянути його зовні.

Більше інформації про екскурсії:
https://svirzhcastle.org/
Джерела:
https://karpaty.love/places-objects/zamky-ta-fortetsi-zahidnoi-ukrainy/64-svirzkyi-zamok.html
https://www.discoverukraine.com.ua/svirzhskij-zamok-abo-slidami-mushkete/

Джерело фото на обкладинці: ZBRUC EU

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required