#SMARTWORDS: БОДІПОЗИТИВ

Останнім часом нерідко можна почути про боротьбу зі стандартами краси, що втілюється в популярне сьогодні поняття бодіпозитиву (bodypositive) – позитивного ставлення до будь-якого типу тіла.

Колись в цій ідеї було здорове зерно. Якщо говорити відверто, то в 1990- х і 2000-х люди (особливо підлітки) справді потребували більш зваженого і здорового ставлення до власного тіла. Після  сумнівних трендів 1990-х на хворобливу зовнішність та надмірну худобу (так званий “героїновий шик”) багато людей страждали від анорексії. В гонитві за стандартами тодішньої “краси” чимало молоді (особливо дівчат-підлітків) були ладні на все, щоб бути скожими включно з небезпечними маніпуляціями зі своїм тілом.

Таким чином дійсно багато людей потребували посилу про їх привабливість та нормальність не мати таку ж зовнішність, як у моделі на подіумі. До речі в церквах про це також багато говорилося, бо у багатьох людей є вроджені особливості, до яких варто спокійно ставитися, адже Бог нас такими створив.

Але від самого початку з ідеєю “прийняття себе”  щось  пішло не так. Не єдиними здоровими й адекватними ініціативами бодіпозитив став відомий. Скоріше навпаки: турбота про людей з інвалідністю, шрамами чи вродженими особливостями відходить на другий план, коли до справи беруться феміністки, які ідею прийняття тіла зробили політичною вимогою.

Загальну популярність ідеї бодіпозитиву знайшли в другій половині 2010-х. З того часу ми регулярно бачимо “різноманітність” тіл від рекламних бігбордів до висновків “експертів” краси. Найчастіше ця різноманітність проявляється в боротьбі із минулими західними стандартами краси. Звичайно, мова йде не лише про хворобливі тренди 1990-х, але й про попередні десятиліття, відкидаючи саму ідею краси, тавруючи здорове уявлення про естетику “патріархальними стандартами”.

За великим рахунком, бодіпозитив сьогодні зводиться до створення особливих умов і атмосфери в суспільстві, коли будь-яка зовнішність вважатиметься такою, що не потребує змін. Хтось скаже, що це і є справжня свобода розпоряджатися своїм тілом, але на практиці ми бачимо свідоме потурання і навіть пропаганду нездорового способу життя.

Ні для кого не секрет, що основним напрямком демонстрації “позитивного” ставлення до тіла є створення комфортних умов для людей з ожирінням. Проявляється це в “неетичності” стимулювання їх вести здоровий спосіб життя та формування стереотипу, що з ожирінням не потрібно боротися.

Ці лозунги не лише суперечать здоровому глузду, але є небезпечними для життя і здоров’я людей із зайвою вагою.  Враховуючи той факт, що сьогодні ожиріння є однією з головних причин передчасної смерті у всьому світі, нормалізація цього захворювання стає серйозною загрозою. Таким чином, послідовники бодіпозитиву вбивають себе і підштовхують до цього інших. Під лозунгами “любові до власного тіла” поширюється ідея популярності та навіть “здоровості” ожиріння.

Одночасно з цим турбота і догляд за своїм тілом, дотримання здорового способу життя і природне прагнення до естетичності таврується як “наслідок пригноблення патріархатом”. Це не випадково, адже бодіпозитив став невід’ємним знаряддям феміністок у формуванні образу жінок, пригнічених стандартами суспільства.

І хоча вага та об’єми тіла, що вважаються привабливими, змінюються протягом всієї історії, проте завжди має бути щось об’єктивне, певний орієнтир в цих питаннях. В Слові Божому багато разів згадується ставлення до тіла, та найбільш чітко в посланні до Коринтян: “ Хіба ж не знаєте, що ваше тіло – храм Святого Духа, який живе у вас?” Тому ми самі відповідаємо за стан цього храму, чи не занедбаний він, адже дуже часто це стається через гріх (лінь, самообман, нестриманість до їжі чи навіть гординя).

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required