Загальновідомий вислів Карла Маркса – «Буття визначає свідомість». Безумовно, це правда. Обставини життя людей будуть визначати їх спосіб мислення і систему цінностей. Але свідомість визначає буття набагато більше, ніж буття – свідомість. Наші думки, віра, ціннісні орієнтації визначають якість життя, навіть рівень матеріального достатку.
Саме таку парадигму відкриває Біблія. В Євангелії від Івана, в 1-му розділі читаємо: «На початку було Слово…. І все через Нього повстало…. і Слово стало тілом».
Світогляд є ключовим поняттям, яке найістотнішим чином впливає, як на життя особистості, так і суспільства.
Це система поглядів на світ, що нас оточує: людину, природу і суспільство, на минуле і майбутнє.
Ось тут тримаю смартфон. Хто найкраще знає справжнє призначення та функції цього предмета? Звичайно, виробник, у цьому випадку фірма Sony.
Отже, для того щоб успішно, продуктивно жити у світі і розкрити весь свій потенціал, нам необхідно подивитись на всю реальність очима її Автора, Творця цієї реальності; побачити весь світ і різні його деталі з Його точки зору. Мудрість і успіх криється в тому, щоб побачити світ, як одну прекрасну мозаїку, в якій кожний предмет має своє місце і призначення.
На жаль, формуванню цілісного біблійного світогляду євангельські християни Східної Європи приділили найменше уваги. Світогляд пересічного євангельського християнина є дуже фрагментарним. Часто це набір різноманітних фрагментів, ніяк не пов’язаних один з одним, які іноді навіть суперечать один одному.
Уявіть собі, що ви кладете плитку у ванній. Але кожна плитка є з іншого магазину, іншого виробника, іншого кольору і форми. Чи гарно буде виглядати така ванна? Саме так часто виглядає наш світогляд.
Плитка погляду на спасіння і вічне життя у нас правильна – біблійна. Ми віримо в те, що благодаттю ми спасенні і це не від нас, не від учинків, але все це дається нам через жертву Ісуса Христа.
Але, наприклад, плитка відносин до праці – буває у нас made in USSR, походження комуністичного. А як говорили в Радянському Союзі: «Тягни с работы каждый гвоздь, ты здесь хозяин, а не гость». У Білорусі по сьогоднішній день говорять: «У калгасе добра жыць адзін робіць сем ляжыць, а як сонца прыпяче дык і гэты уцячэ». Чи Біблія щось говорить про працю? «Все що робите, робіть як для Господа» (Кол.3,23) «… А хто не працює нехай не їсть» (2 Сол.2,10). Як часто в наших церквах чуємо проповіді на тему праці?
Або плитка міжстатевих відносин. Від знайомого місіонера я почув історію про пастора з однієї із пострадянських республік, який, будучи одруженим, закохався і попав у блуд… До дружини цього місіонера прийшли жінки із цієї церкви і кажуть: «Это так романтично, он свою жену любит и эту женщину любит. У него внутренний конфликт…». Звідки у євангельських християнок такі погляди? Звичайно, з бразильських серіалів! Після 1000-й серії «Женщины с ароматом кофе» плитка сформується особливим чином!
Плитка наших відносин до влади. Ми вириваємо один текст із Писання: Римлян 13 розділ: «Всяка влада від Бога» і на основі одного тільки тексту будуємо всю теологію, викидаючи в смітник інші біблійні фрагменти на цю тему. Кожен із біблійних текстів відкриває нам певну грань Правди, але тільки коли ми читаємо всю Біблію, вимальовується цілість. Насправді, такі відносини до влади, як до чогось напівбожественного є ідолопоклонством і має свої візантійські коріння, а у Візантію воно потрапило з язичницьких релігій Сходу.
Ще інша плитка в нашому світогляді взята із постмодернізму. Все частіше чути від віруючих людей сумніви в існуванні об’єктивної правди. Багато християн нині кажуть: «У кожного своя правда».
Через фальшивий світогляд сатана зводить не тільки окремі особистості, але і цілі народи. Він є брехун і батько всякої брехні. Він стоїть за фальшивими світоглядними системами, такими як комунізм, світський гуманізм, new age. Історія свідчить, що все це не просто «філософствування». Як казав Френсіс Шейфер: «Ідеї завжди мають свої наслідки. Слово колись стане тілом.»
У книзі пророка Ісаї Бог говорить: «Мої думки – не Ваші думки, тому й Ваші дороги не є Моїми дорогами.»(Іс.55,9) Але Євангеліє проголошує, що Іван Предтеча прийшов повернути «образ мислення праведників»(Лук.1,17). У Бога є свій образ мислення, Його думки мають певний алгоритм і нам слід його вивчити і мислити Божими категоріями. Тоді зможемо ходити Його дорогами.
Формування і поширення цілісного біблійного світогляду є місією Церкви на землі. Навчити народи, навчити людей зберігати все те, що Ісус заповів, значить формувати цілісний біблійний світогляд в людях і в культурах.