Репресивна толерантність в дії: останні події та філософія Герберта Маркузе [Переклад]

8 січня цього року вийшла стаття Repressive Tolerance in Action, про те, як через призму недавніх подій в Капітолії, проявляється ліва філософія Маркузе. Нижче надаємо переклад цієї статті. Її автор, Александер Макріс, є засновником і колишнім видавцем медіаплатформи The Escapist, також він 6-разовий володар премії Webby, конструктор RPG-бестселерів та почесний випускник Гарвардської школи права.

Події 6 січня привернули увагу нації та світу. Зараз я їх тут обговорювати не буду. І якщо, як стверджував Чжоу Енлай, «ще рано говорити» про повний вплив Французької революції, тоді далеко не скоро ми дізнаємось про повний вплив 6 січня.
Це, звичайно, не завадило політичним знавцям лівих і правих говорити нам те, що вони думають. Мабуть, найпослідовніший наратив — це обурення правих характером висвітлення лівими ЗМІ поточних подій. Праві експерти та популісти в усьому соціальному середовищі лютують на «лицемірство» лівих, що вихваляли «протести» #BLM минулого літа, паралельно засуджуючи «повстання» цього тижня.

Але ліві не лицемірять, коли засуджують американців, які штурмували будівлю Капітолію. Вони слідують заявленій доктрині. Репресивна толерантність — це доктрина, і вона була розроблена Гербертом Маркузе у відомій однойменній статті. Я двічі поширював доктрину репресивної толерантності, один раз у статті «Чому ліві не засуджують насильство» (Why Don’t Leftists Condemn the Violence) і один раз у — «Тотальній та обмеженій війні та політиці» (Total and Limited War and Politics). Реакція на 6 січня наводить на думку, що мені слід ще раз обговорити цю доктрину.

Для детального викладу репресивної толерантності я посилаюся на мої попередні статті. Тому, давайте просто підсумуємо доктрину репресивної толерантності простою мовою:

– Толерантність поширюється лише на істину.
– Лівизм об’єктивно відповідає дійсності, а все інше — ні.
– Тому толерантність поширюється лише на лівизм.
– Той, хто не погоджується з цим, постраждав від ідеологічної обробки. Чим більше людей не погоджуються — тим більше їх було оброблено.
– Оскільки більшість людей було індоктриновано (ідеологічно оброблено), ліві повинні розірвати цю індоктринацію, щоб ці люди могли зрозуміти правду лівизни.
– Щоб розірвати індоктринацію, ліві повинні просувати ліву думку і придушувати праву думку.
– Пропаганда лівої думки здійснюється шляхом зміни «універсуму смислів» та активного подання упередженої інформації, наприклад, через призму політкоректні чи пропаганди.
– Придушення правої думки здійснюється шляхом позбавлення свободи слова, преси та зборів для тих, хто не згоден з лівими щодо раси, статі, релігії, озброєння, державних служб, соціального забезпечення чи охорони здоров’я. Це відбувається шляхом, наприклад, виштовхування нас з платформ впливу.
– Якщо необхідно вилучити ці свободи, ліві повинні діяти в такому масштабі, щоб ці дії перестали бути ненасильницькими та перетворитися на революційне насильство.
– Ліві, які застосовують революційне насильство, не повинні бути засудженими іншими лівими.

Коротко кажучи, доктрина стверджує, що ліві промови, зібрання і навіть насильство потрібно схвалювати та пропагувати; тоді як мову правих, збори та, особливо, насильство потрібно засуджувати, придушувати та карати.

І ця доктрина впроваджується на 24 години, 7 днів, в кожен з 365 днів року, після подій 6 січня (24\7\365).

Ліве революційне насилля — це добре; праве реакційне насилля — це погано

Є різниця між революційним та реакційним насиллям, між насиллям ображених та ображаючих… Якщо (революціонери) використовують насилля, вони не починають новий ланцюг насилля, але намагаються зруйнувати пануючий… (Ніяка) інша особа, а тим паче освітянин та інтелектуал, не має права проповідувати їм про утримання від цього.

Герберт Маркузе

Саллі Кон, Німець Лопес та решта основних ЗМІ практикують те, що проповідує Маркузе:

Бурхливі ліві протести є виправданою революцією через минулу історію утисків. Бурхливі праві акції протесту є невиправданою реакцією на мирні зміни.

Причини лівих заворушень мають бути розглянуті, оскільки ці причини справедливі. Причини правих заворушень несправедливі, тому всіх, хто протестує, варто заарештувати. Це репресивна толерантність у дії.

Упередження щодо лівих — добро; упередження щодо правих — зло

І для того, щоб зруйнувати усталений універсум смислів (і практики, що панують в цьому універсумі), щоб допомогти людині розібратися в тому, де істина, а де брехня, така оманлива неупередженість повинна бути відкинута. Для того, щоб вони могли стати по-справжньому автономними і вміти самостійно вибирати між істиною і брехнею в нинішньому суспільстві, їх потрібно звільнити від індоктринації (яка нині сприймається як норма). Але це означає необхідність руху проти течії — навчитися чинити опір запропонованої інформації.

Герберт Маркузе

Щоб допомогти людям уникнути «промивання мізків» правими, ми повинні ставитися до інформації упереджено — від позиції лівих. Канал CNN належним чином застосував цю доктрину:

Крім того, що доктрина репресивної толерантності виправдовує різну реакцію на факти лівого та правого насильства, вона також виправдовує фактично викривлення інформації, яку люди отримують про ці факти. Необхідно трішки збрехати, щоб допомогти їм побачити більшу істину.

Консервативна думка — це така надзвичайна небезпека, що її вираження має бути забороненим

Таке крайнє обмеження права на свободу слова і зібрань виправдано, звичайно ж, тільки в тому випадку, коли все суспільство знаходиться в крайній небезпеці. Я наполягаю на тому, що наше суспільство знаходиться саме в такій надзвичайній ситуації, і це стало вже нормальним станом речей.

Герберт Маркузе

Тут ми бачимо, як Марк Цукерберг практикує репресивну толерантність:

Цукерберг (або його гуру в соціальних мережах) чітко прочитав і зрозумів Маркузе. Він практично перефразовує його: «Крайнє обмеження права на свободу слова і зібрань виправдано, звичайно ж, тільки в тому випадку, коли все суспільство знаходиться в крайній небезпеці…» — через Трампа: «…наше суспільство знаходиться в такій надзвичайній ситуації».

Репресивна толерантність не почалася і не закінчиться Трампом

Якщо ви читаєте це, то ви, скоріше за все, є правоцентристом. І може ви почуваєтесь захищеними від репресивної терпимості, тому, що ваші погляди зрештою, трясця.. терпимі. Ви, очевидно, не виступаєте за жорстокість правих. Ви не расист, або женоненависник, або гомофоб, або фанатик. Ви просто хочете, щоб Америка мала здоровий вільний ринок, міцну військову сферу, чесну торгівлю, низькі податки, рівність можливостей та захист конституційних прав кожного громадянина. Ви просто мейнстрімний, поміркований, правоцентристський консерватор!

Не обманюйте себе, вважаючи, що, оскільки ви помірна людина, ви в безпеці від доктрини репресивної толерантності. Герберт Маркузе пояснює, що план такий:

Відмова від толерантності щодо регресивних суспільних рухів, перш ніж вони стають активними; нетерпимість навіть в сфері думки, думок і слова і, нарешті, нетерпимість по відношенню до уявних консерваторів…

Це означає відмову від толерантності в плані свободи слова та зібрань по відношенню до груп і рухів, які проповідують і здійснюють агресивну політику, озброєння, шовінізм, расову та релігійну дискримінацію, або які протидіють розвитку соціальних послуг, громадської безпеки, охорони здоров’я тощо…

Герберт Маркузе

Кожен, хто виступає проти будь-якого розширення державної служби, соціального забезпечення чи медичної допомоги, або хто підтримує свободу віросповідання, повинен бути цілком і повністю зіштовхнений з усіх платформ впливу. Ні свободи слова, ні свободи зібрань, ні спілкування словом, друком чи зображенням.

Це план. Це той план, який був завжди; не вистачало лише засобів для його здійснення. Ці засоби зараз є під рукою. Якщо президента США можна примусити закрити рота — це може статись з будь-ким іншим.

А що станеться, якщо консерватори все-таки протистоять придушенню та пригніченню їх голосів? Це та проблема, яка вимагає пошуку рішення. І як пояснює Герберт Маркузе:

…його усунення потребує зовні недемократичних засобів.

Я залишу свого читача роздумувати над тим, які такі «недемократичні засоби» можуть бути виправданими для розв’язання проблеми консервативної думки, точки зору, слова, дії чи буття.

Наразі, відкладімо думку про те, що ліві можуть бути «лицемірними». Коли ліві засуджують насильство в окрузі Колумбія і хвалять насильство на мітингах #BLM — ліві не лицемірять. Це справді відповідає їх цінностям.

І коли ліві відкрито заявляють, що їх цінності вимагають, щоб вони замовчували тих, хто не погоджується з ними будь-якими необхідними засобами — і коли засоби для цього тепер доступні — ви ігноруєте ці цінності на свій страх і ризик.

Подумайте про це на Дереві Горя*.

 

*відсилання до легенди про Конана, який в муках помер на мертвому Дереві Горя.

Переклад: Дарина Ребро

Додаткові джерела: Repressive Tolerance, Herbert Marcuse

На обкладинці: «Нова планета», 1921 р., Константин Юон.

 

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required