Серед заповідників України є один, який опинився між вогнів на сході України, це — Луганський державний заповідник. Нині працівники установи роблять все можливе, щоб заповідник вистояв попри війну і природа була збережена. Але з чого все почалось?
Історія заповідника починається зі степових бабаків. Тривалий час мисливці полювали на них, аби мати прибуток з хутра, м’яса та жиру тварин. Це почало непокоїти зоолога Віктора Аверіна, який був одним з перших ініціаторів захисту природи на тих територіях. Крім того, проблему побачили директори Старобільських кінних заводів, адже територія була виснажена через надмірне господарське користування. В 1923 році вони вибороли, аби на території Стрільцевого степу виник заповідник. Пізніше територія збільшувалась, додались нові тварини та рослини до збереження — і так з’явився Луганський державний заповідник.
В 1961 р. ділянку було передано до складу Українського державного степового заповідника АН УРСР. Ціль створення заповідника була в збереженні природних комплексів та проведенні науково-дослідних і господарських робіт по відновленню рослинності типових ландшафтних зон і фауни. Вже у 1968 р. територія увійшла до складу новоствореного Луганського державного заповідника АН УРСР. У 2004 р. територія відділення була розширена коштом земель запасу, що знаходилися у віданні Великоцької та Стрільцівської сільських рад та населеного пункту Криничне. І після всіх цих змін на території виявлено як мінімум 1862 видів флори, та 2634 видів природної фауни!
У 2014 році, коли на сході України почалась війна — заповідник опинився між вогнями сторін. Одне з відділень опинилось на тимчасово окупованій території (під контролем «ЛНР»), інші відділення залишились на території, підконтрольній Україні, на лінії розмежування. Попри те, що частина заповідника знаходиться в зоні бойових дій, де проросійська влада намагається ширити свій вплив — сайт заповіднику лишається українською мовою. На ньому, окрім старих публікацій, є новіші наукові роботи працівників заповідника, написані теж українською мовою.
Війна знищує все, що трапляється на її шляху: будинки, людей, долі, нації. Нівелюється все, в тому числі природа. Важко передбачити, як будуть розвиватись події на сході, але заповідник назавжди лишається одним з дивовижних місць України.
Біблія. Візитівка Бога на Землі — це Його творіння. Споглядаючи красу пейзажів, тварин та рослин в заповідниках, ми можемо бачити в цьому руку Творця, а не випадку. «Спитай лиш у тварин, вони тебе навчать; у птиць небесних, і тобі сповістять; або повзунів, вони тебе повчать, і риби в морі тобі повідають! Хто з усіх них не знає, що рука Господня все це створила? В його руці душа всього живого, дихання кожного людського тіла» (Іова 12:7-10).
Цікаві факти:
– заповідник включає чотири відділення загальною площею близько 8000 га, які репрезентують усі основні типи ландшафтів, рослинності та фауни: Станично-Луганське відділення, Стрільцівський степ, Провальський степ, Трьохізбенський степ;
– на території заповідника поширені заплавні дубові й в’язово-дубові ліси, клен татарський, свидина криваво-червона, бруслина європейська й бородавчаста. У трав’яному покриві переважають лісові й деякі лугові рослини: конвалія звичайна, розхідник звичайний і дзвіночки перистолисті, верболози лугові;
– серед тварин є лось, козуля, дикі свині, русаки, білки, лисиці, фазани, куріпки, та більше.
У зв’язку з війною на сході України, відвідати цей заповідник наразі неможливо.
Дарина Ребро
Джерела:
https://lpznanu.wixsite.com/lpznanu
http://www.zapovidnyk.org/p/blog-page_6571.html
http://www.nas.gov.ua/EN/Messages/News/Pages/View.aspx?MessageID=4864