Щодня безліч людей по всьому світу втрапляють у пастку торгівлі людьми. Хтось погодився на роботу в іншій країні без договору, хтось був в боргах і прийняв спонтанне рішення, а хтось через наївність довірився незнайомцю. Діти та підлітки є особливою мішенню для злочинців через легку довірливість та бажання мати свободу від батьків. Для деяких це обмежується травматичним досвідом, деякі вже не повертаються додому. Але у батьків є влада втрутитись і вчасно захистити своїх дітей.
Коли ми чуємо про торгівлю людьми, то легко уявити картинку на кшталт ринку рабів, де сидять з кайданами на руках та ногах в ряд чоловіки та жінки. Проте сучасна торгівля людьми більш прихована та підступна. Торгівля людьми — це злочин та порушення прав людини, що охоплює процес вербування, контролю та використання людей задля отримання вигоди від ïx експлуатації. Цей термін охоплює сексуальну експлуатацію, примусову працю чи послуги, рабство чи подібну до рабства практику, поневолення або вилучення органів. Є історія про дівчинку, яку викрали, коли їй було 12 років і примусили надавати сексуальні послуги до 10 разів на день! Працівники готелю, де її утримували не реагували на це насилля. Коли вона кликала на допомогу, працівники просили дівчину не шуміти. Таких випадків у світі безліч.
У звіті ООН зазначено, що 79% людей, втягнутих у рабство, залучені саме в сексуальну експлуатацію, більшість з них — дівчата та жінки. Серед країн, які надали дані для дослідження, 30% з них зазначають, що серед злочинців, які вербують та експлуатують дітей, більшість — жінки. В середньому діти складають 20% з усіх жертв торгівлі людьми, проте, є виняткові регіони, як-от в Західній Африці, де діти складають майже 100% всіх жертв торгівлі! Українці теж стають жертвами торгівлі людьми. За інформацією Укрінформ від моменту отримання незалежності Україною, понад 230 000 українців постраждали від цього. Найчастіше вони ставали жертвами торгівлі людьми в Польщі, Німеччині, Туреччині, ОАЕ, Італії, Китаї.
В той час як дорослі можуть усвідомити небезпеку, почути застереження від близьких, або
дізнатись про реалії торгівлі людьми від організації, як-от Працюй безпечно — діти часто залишаються сам на сам з небезпекою. Діти не мають страху перед людиною, яка до них посміхається, а підліток може клюнути на легкі гроші чи почуття до небезпечного незнайомця, чи незнайомки.
Юлія Саченко є директором організації «А21 Україна» (Аболіціоністи 21 століття), покликаної боротись з рабством у світі. Вона тривалий час працює, допомагаючи людям вирватись з небезпеки. З її досвіду, батьки мають силу захистити дітей від рабства. Але як? Далі з її слів.
Роль батьків дуже важлива, насамперед, у формуванні дитячої особистості, її взаємовідносин з однолітками, психологічного самопочуття, яке визначається задоволенням у сім’ї найголовніших потреб: любові та довіри, самостійності, самоствердження і визнання. Якщо характер відносин між батьками та дітьми побудований на довірі, любові, повазі, зацікавленості, наприклад, батьки знають про соціальні сторінки дітей, час від часу перевіряють їх на предмет опублікованих фото, коментарів до них, друзів, з якими діти спілкуються онлайн та офлайн, або діти самі про це розповідають, ймовірність того, що дитина буде втягнута в ситуацію онлайн-грумінгу (прим. ред. — маскування злочинних мотивів за піклуванням) чи секстингу (прим. ред. — інтимне спілкування за допомогою листування чи телефонних розмов) менша, аніж у дітей, в сім’ї яких відсутні відносини з батьками та основні потреби дитина намагається задовольнити за межами сім’ї, наприклад в соціальних мережах. В таких випадках ризик потрапляння до ситуації торгівлі людьми, зокрема в сексуальну експлуатацію, значний.
Також до вразливої категорії людей, які потрапляють в ситуації торгівлі людьми, відносяться діти батьків-заробітчан та діти, в сім’ях яких було присутнє домашнє насильство. Головна проблема дітей заробітчан у тому, що, залишені без батьків, вони часто озлоблюються, стають агресивними, пропускають уроки, знайомляться і підтримують контакти з сумнівними особами, вживають алкоголь, ведуть легковажний спосіб життя і можуть легко потрапити на гачок трафікерів. Діти, в сім’ях яких було домашнє насильство, як правило, шукають психологічної підтримки, розуміння і любові за її межами, таким чином натрапляючи на вербувальників чи трафікерів. Тому дуже важливо, який характер відносин між дітьми та батьками побудований в сім’ї, а також «сучасність» батьків, які цікавляться, шукають і вивчають інформацію щодо ситуацій експлуатації дітей і говорять про це з дітьми, випереджаючи можливе виникнення проблеми.
Саме для цього були розроблені Посібник для батьків дитини та Посібник для батьків підлітка, які в стислій формі акцентують увагу на основних потенційно небезпечних моментах, з якими може зіштовхнутись дитина на своєму життєвому шляху. Батьки дізнаються, як вчасно розпізнати процес вербування, а значить попередити проблему ще до моменту її виникнення. Посібники розроблені в сучасному стилі з використанням яскравих акцентів; інформація подається в легкій для сприйняття формі як для дорослих, так і для дітей, що дає можливість вивчати його спільно батькам з дітьми.
Краще проблему попередити, аніж потім розбиратись з її наслідками.
У посібниках, про які розповідала Юлія, прописано шляхи, як визначити, що ваша дитина в небезпеці: якими є ознаки того, що дитина на гачку, як з нею про це поговорити, як вчасно втрутитись. Керівник організації А21 та багато людей в команді — християни. Вони фактично продовжують справу аболіціоністів минулого, інформуючи суспільство про небезпеку сучасного рабства, допомагаючи тим, хто постраждав.
Торгівля людьми залишається величезною проблемою нашого часу. І це є стимулом шукати шляхи зберегти себе та близьких від цієї небезпеки. Діти є особливо вразливими, але допоки батьки уважні до їх життя, небезпеку можна зменшити. Для батьків це є стимулом будувати стосунки на довірі з дітьми, аби ті не мали подвійного життя чи небезпечних товаришів. І допоки ми поінформовані, молитовно тверезі та розуміємо небезпеку — наша сім’я буде захищена.
Ще про торгівлю людьми ви можете почитати в публікації:
7 фактів про порноіндустрію, які від вас будуть приховувати
Дарина Ребро