26 вересня у Вашингтоні пройшов масштабний молитовний марш, який простягався від меморіалу Лінкольна аж до Капітолія. Близько 50 тисяч християн зібралися помолитися за свою країну та попросити в Бога заступництва перед внутрішніми і зовнішніми викликами для Америки.
Організатором молитовного зібрання був Франклін Грем — євангельський проповідник, керівник благодійного служіння «Сумка самарянина» та син всесвітньовідомого євангеліста Біллі Грема. Він виступив перед багатотисячним натовпом із закликом попри всі виклики та негаразди молитися за долю Америки: «Я впевнений, що соціалісти в цій країні хотіли б закрити церкви, але я буду молитися, щоб ми звернули наш погляд на Бога», — заявив Грем.
Молитовний марш відвідали і деякі політики, включно з віцепрезидентом США Майком Пенсом. Він закликав натовп молитися за збройні сили, виконавчу владу, Конгрес та «чудову жінку, яку президент призначить сьогодні на посаду Верховного суду» [маючи на увазі Емі Коні Баррет, яку за кілька годин Трамп представив як кандидата у Верховний Суд]. «Сьогодні на цьому молитовному марші у Вашингтоні ви продовжуєте велику традицію», — сказав Пенс. «З часу заснування нашої держави американський народ і наші лідери ходили молитися у важкі часи».
Учасники маршу висловили своє занепокоєння щодо наявності в США процесів, що несуть загрозу християнам та загалом консерваторам. Серед таких були названі легальні аборти, беззаконня, яке чинили і чинять бунтарі BLM, поширення соціалізму та відвернення американців від Бога. Чимало віруючих прийшли на марш в кепках за написом «Зробимо Америку знову побожною» та з американськими прапорами, щоб продемонструвати повагу до власної національної символіки (на відміну від лівих бунтівників, які подібні прапори спалювали).
На цьому заході Франклін Грем публічно підтримав чинного президента Трампа та його консервативну політику. Не зайвим буде зазначити, що молитовний марш у Вашингтоні був пов’язаний із прийдешніми виборами. Вже за місяць американці будуть обирати не просто президента, але вектор розвитку для США, що християн має особливо турбувати.
За останні кілька місяців американські реалії набрали таких обертів, що вибори (як і в 2016-му) знову виглядають не просто ротацією президентів, але світоглядною боротьбою, в якій релігійний фактор знаходиться далеко не на останньому місці. Питання місця християнських цінностей в житті американців не лише перед виборами актуалізувалося, але супроводжувало публічну політику республіканців, як мінімум, протягом останніх чотирьох років.
Українські медіа, зазвичай, концентруються на негативних закидах Трампу (дуже часто безпідставних), ігноруючи реальні кроки його адміністрації, а особливо дії щодо захисту прав віруючих в США та загалом у світі. Напрацювання республіканців у цьому напрямку є досить вагомими, що має відобразитися і в електоральних настроях.
Українські християни також стоять перед черговим вибором, який доведеться здійснити наприкінці жовтня. Як і американці, ми маємо свої виклики, які, нерідко, повторюються з року в рік і досі не мають вирішення. Війна, пандемія, аборти і моральний занепад, корупція, безбожництво — все це і наша відповідальність, нас як християн і нас як громадян, наділених можливостями впливу на суспільство.
Джерела:
https://www.newsweek.com/franklin-graham-pence-lead-prayer-march-thanking-god-trump-scotus-nominee-1534451
https://www.foxnews.com/faith-values/dc-prayer-march-franklin-graham-washington
https://www.christianpost.com/news/mike-pence-at-franklin-grahams-prayer-march-americans-turn-to-prayer-in-challenging-times.html