Ланцюг покаяння з’єднав у Мінську Окрестіно і Куропати

21 серпня білоруські християни організували особливу акцію в Мінську — «Ланцюг покаяння», який сполучив лісовий масив Куропати та в’язницю Окрестіно та простягнувся на понад 13 кілометрів.

Ланцюг покаяння об’єднав тисячі жителів Мінська. Люди тримали плакати й банери з написами «Куропати-Окрестіно: ніколи знову», «Стійте в свободі, яку дав нам Христос, і не підпадайте знову під ярмо рабства», «Де Дух Господній — там свобода», «Покаяння перед Богом — шлях до змін», «Я правнучка жертв терору 1937. Не хочу повторення!»

Це дуже символічна акція, якою білоруси піднімають питання декомунізації, покаяння за злочини минулого і взаємозв’язку нинішнього авторитарного режиму та історії радянської Білорусі й комуністичних злочинів. Мінський ізолятор Окрестіно — сумнозвісне місце, куди міліція звозила затриманих на серпневих акціях протесту. Цей ізолятор нажив лихої слави, адже саме тут, за свідченням затриманих, міліція вдавалася до насильства над людьми.

Куропати — місце відоме і трагічне. Це лісовий масив, що знаходиться на Північний-Схід від Мінська за окружною трасою. Саме цей ліс став місцем масових захоронень жертв сталінського режиму; тут більшовики розстріляли близько сотні тисяч репресованих з 1937 до 1941 років.

Куропати давно мали стати поштовхом до декомунізації Білорусі, адже це місце засвідчує злочинність і антилюдяність комуністичного режиму. Однак, з огляду на прихильність білоруської влади до акторитарної комуністичної традиції та збереження радянської історичної пам’яті, Куропати залишаються непублічною та незручною для білоруської влади сторінкою власної історії.
Хоча місце поховань внесено до Державного списку історико-культурних цінностей Республіки Білорусь, але воно не є темою для високих трибун, бо Лукашенко не може засуджувати масові вбивства, вчинені більшовиками, та одночасно будувати свій міні-СРСР. Саме тому урочище нерідко стає об’єктом вандалізму та скандалів (наприклад, знесення хрестів чи будівництво неподалік бізнес-центру).

Ініціатором акції «Ланцюг покаяння» виступив Зміцер Дашкевич — християнин, політик та в’язень сумління, який раніше очолював опозиційний «Молодий фронт» та був засуджений режимом за «участь у діяльності незареєстрованої організації».

В інтерв’ю Радыё Свабода Зміцер розповів про ідею цієї акції: «Важливо, щоб ми думали про першоджерела зла, щоб ми могли розуміти, як змогла запанувати над нами ця бісовщина і як вона 26 років могла формувати країну. Коли люди почнуть про це думати і дивитися на корінь проблеми, тоді відбудуться справжні зміни… Коли ти один раз таке допустив, то повинен на колінах стояти, каятися перед Богом і людьми, яким зробив боляче. А ми 26 років жили у злочинстві, 26 років з політв’язнями, фальсифікованими виборами… і це дуже складна ситуація, яка не може бути вирішена одним кліком чи мітингом. Дуже велике має бути в народу усвідомлення того, що відбулося і чому відбулося. Для цього сьогоднішній наш ланцюг Куропати-Окрестіно, бо причина Окрестіно лежить у Куропатах».

Як бачимо, теперішні протести в Білорусі можуть стати хорошою передумовою до декомунізації та публічного засудження більшовицького режиму. Події цього серпня дуже яскарво продемонстрували всім безжальність та жорстокість режиму Лукашенка, який іде авторитарним шляхом східного сусіда та повторює ізоляціоністський досвід Радянського Союзу.
Джерела:
https://www.svaboda.org/a/30796009.html
https://www.svaboda.org/a/30796162.html
https://news.liga.net/world/video/tsep-pokayaniya-v-minske-ot-zahoroneniy-stalinskih-repressiy-do-sizo-foto-video

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required