Хунта, птахи з вірусами і Україна леніна: спростовуємо міфи російської пропаганди

Загарбницькі війни завжди пов’язані з брехнею, адже агресор шукає виправдання і пояснення, чому запускає ракети по чужих містах і посилає армію знищувати сусідів. Російське вторгнення було б неможливим без пропаганди і цинічної брехні, яку кремль поширює через підконтрольні медіа. Саме тому ми вирішили проаналізувати та спростувати деякі поширені міфи російської пропаганди.

Міф №1: В Україні править хунта

Коротко:

Ні, бо в Україні демократія і народ самостійно обирає владу.

Докладніше:

Хунта — це різновид авторитарного режиму, за якого влада в державі концентрується в руках військових після військового перевороту. Міф про українську хунту з’явився ще навесні 2014-го, коли український спротив агресії мав знайти пояснення в очах імперців. Російські пропагандисти пояснювали це приходом до влади радикальних воєнізованих елементів, які захопили владу в Києві після Майдану.

За вісім років після Майдану українці двічі змінювали владу на виборах, легітимність яких жодного разу не ставилася під сумнів. Попри різноманітні вади політичної культури, в Україні народ має реальну можливість обирати своїх лідерів, про що свідчить їх змінність.

На відміну від росіян, українці можуть змінити владу на виборах

Міф про українську хунту — відчайдушна спроба пояснити той факт, що не лише окрема група людей проводить українізацію, але й народ переважно схвалює ті процеси розриву «братських» зв’язків з росію, які в тій чи іншій формі спостерігалися протягом останніх восьми років.

Міф № 2: Українська влада нікчемна

Коротко:

Нині весь світ високо оцінює українське керівництво.

Докладніше:

Окрім міфу про страшну хунту російська пропаганда поширює ще одну брехню, але з протилежним образом (замість страшних фашистів — тимчасові самозванці). Після зміни української влади у 2019-му році проросійського реваншу не відбулося, тому кремлівська пропаганда формувала нікчемний образ для нашого президента і разом з цим — образ ворога, як і Порошенка. 

Імперіалізм агресора не дає їм визнати той факт, що українська держава відбулася, що нам вдалося побудувати систему влади, яка не залежить від «великої руки старшого брата». Поступове економічне зростання і цивілізаційний відрив із москвою рік за роком руйнували міф про «fail state».

Президент Володимир Зеленський виступає перед американським Конгресом

Розкриттям справжнього ставлення до київської влади стала істерична заява путіна 25 лютого про неготовність говорити з «шайкою наркоманів і неонацистів». Така емоційна і недипломатична відповідь свідчить про наївні очікування швидкої перемоги агресора. Проте все пішло за іншим сценарієм.

Кремлівські очікування від київської влади розбилися ще в перші дні оборони України. «Мені потрібна зброя, а не таксі!»відповів Володимир Зеленський на пропозицію Вашингтона евакуюватися з України. Ці слова вразили буквально всіх, а подальша робота українського керівництва і потужний народний спротив  нагадали світу, що «кінець історії» відкладається і ми вступаємо в запеклу боротьбу буквально світла з темрявою.

Міф №3: Україну вигадав Ленін

Коротко:

Ні, історія українського державотворення налічує понад тисячоліття.

Докладніше:

Російський президент неодноразово  озвучував власне бачення появи України, яка нібито бере свій початок від формування Радянського Союзу, котрий щедро подарував їй «російські землі». За кілька днів до повномасштабного вторгнення путін заявив, що «її так і можна назвати – Україна імені Леніна, який насильно туди запхав Донбас».

Спроба нав’язати Україні неорадянську історіографію для більшості українців є безглуздою та навіть смішною. Слово «Україна» вперше використовується в Київському літописі під 1187 роком. Ці земля ще з середніх віків були центром східноєвропейської православної цивілізації, а Київ не просто так називали «матір’ю міст руських».

Фотожаба «Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Ленін», автор – Богдан Процишин

Українські землі дійсно тривалий час були володіннями різних імперій, а нашу справжню історію і культурне надбання московія намагалася зітерти або привласнити собі (самоназві «росія» вони також завдячують ректору Києво-Могилянської академії Феофану Прокоповичу). Але навіть без власної держави наш народ проніс крізь століття ідею самостійності, яка втілилася в проголошенні УНР.

Українська Народна Республіка та Українська держава в жодному разі не завдячують своїм існуванням володимиру леніну. Ба більше, саме більшовики на  довгих 70 років поховали українські прагнення до незалежності.

Міф №4: Населення «юго-востока» радісно зустрічатиме російські війська

Коротко:

Ні, ці люди вже давно ідентифікують себе з Україною.

Докладніше:

Багато років російська пропаганда будувала міф про лояльність населення південних і східних областей України. Вочевидь, цей міф підтримували і українські проросійські політики, які фінансово живилися від завдань створити відповідне середовище в потрібних регіонах.

Остаточно поховали цей міф самі ж мешканці південних та східних областей. Вони не вітали окупантів, не зустрічали «визволителів» і навіть не стали пасивними спостерігачами. Жителі Херсону, Мелітополя, Бердянська, Енергодару та інших міст і сіл виходили на велелюдні мітинги з українськими прапорами, виходили проти загарбників, в яких були автомати і бронетехніка. Вони проявили дивовижну сміливість, а про їх відважність будуть писати історики.

Херсонці вийшли на мітинг проти окупації

Міф №5: США та Україна розробляли хімічну та біологічну зброю для атаки на росію

Коротко:

Всі заяви кремля про лабораторії хімічної та біологічної зброї в Україні є голослівними.

Докладніше:

Для виправдання вторгнення в Україну російське міноборони поширило інформацію про те, що Сполучені Штати та Україна розробляють на території України хімічну та біологічну зброю. Цей фейк знайшов продовження в низці ефірів і публікаціях російських медіа, які надали йому нові фантастичні та конспірологічні форми.

Даний міф має кілька модифікацій і варіантів та включає твердження про бойових птахів, що розносять вірус, який по-особливому вражає саме слов’ян (і коронавірус, який, звичайно, був створений в Україні). З найновіших повідомлень дізнаємося, що відтепер окрім птахів українці використовують ще й «Байрактари». Можливо, російські пропагандисти надихнулися історією княгині Ольги з «Повісті минулих літ» або власною медіафантастикою з РЕН-ТВ.

Російські терористи вдарили по Харківському фізико-технічному інституті, де нібито були “таємні лабораторії”

Поширення міфу про біологічну збою пов’язане із схильністю значної частки росіян до підтримки різноманітних конспірологічних теорій і пошуку постійних зовнішніх ворогів. Американські лабораторії і невідома біологічна зброя є ідеальним фейком для живлення страху перед невідомим і підступним Заходом, який обов’язково «має знищити слов’ян».

Інформація про біологічну зброю і невідомі віруси виглядає абсурдно і навіть кумедно, але найгірше в цій історії — готовність росіян повірити в будь-що, сказане в ефірі, чи написане в газеті. Істерія довкола американських біолабораторій набула такого масштабу, що Держдепартамент мав офіційно спростовувати заяви російських пропагандистів. Чому ж люди вірять неправді? Бо це вигадка, побудована на цілій системі брехні, яка стоїть на іншій брехні і спростування якої потребує чималих зусиль на багато років.


Ці п’ять міфів російської пропаганди є лише вершиною айсберга. Реальність росіян рясніє відвертою брехнею, на якій стоять їх імперські наративи. Якщо розбити ці основи, то виявиться, що рф не має позитивної першості нівчому, окрім розміру території.

Без брехні про Україну кремль втратить обґрунтування своєї влади. Коли відкриється правда, то виявиться, що українці — це самостійний сильний народ, який за 30 років зміг поступово будувати свою демократичну державу, розвивати культуру і будувати зв’язки з іншими народами. А найголовніше — ми це робимо без москви.

Чорна Мар’яна

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required