Серія: Християнський вплив на українську політику
Безперечно, церква, як інститут, відділена від держави, проте ні держава, ні суспільство не можуть бути відмежованими від християнського впливу. Безглуздо заперечувати, чи ігнорувати той факт, що християнство кардинальним чином змінило людство. Усі сфери життя суспільства, зокрема політика, трансформувалися завдяки вченню Ісуса Христа. Христос змінив розуміння політики як такої: Його морально-етична система та вчинки кинули виклик її темній стороні. Було б наївністю стверджувати, що політика стала за своєю суттю християнською, втім відбулася помітна її гуманізація. Для прикладу, взяти хоча б один з базових принципів сучасної демократії – народовладдя. Саме Ісус заклав революційне на той час розуміння того, що не народ служить правителю, а правитель народу. Ісус був царем-слугою і наказав слідувати Його прикладу (Мтв. 20, 25-28). Цей принцип глибоко вкоренився в політичну культуру протестантського Заходу, тому слово «міністр» – одна з найвищих державних посад – означає «слуга». Це лише один з прикладів християнізації політики.
Можна однозначно стверджувати, що чим більше в національній культурі біблійної істини, тим прогресивніший політичний лад. Достатньо простого порівняння ісламського і християнського світу, щоб переконатись у цьому. Відмінність у політичних режимах, рівні політичних свобод, стабільності політичних інститутів очевидна. Так само очевидна різниця між православною Грецією, Румунією і протестантською Великою Британією, Скандинавськими країнами в ЄС. Це пояснюється тим, що юдео-християнські традиції принесли кращі плоди на протестантському ґрунті, ніж на православному чи католицькому.
Що ж стосується України, то порівнювати її з розвинутими західними демократіями не доречно. А ось на фоні нашого східного сусіда, ми виглядаємо не так вже й погано. Греко-католицька і православна церква внесли чимало конструктиву в українські націотворчі і державотворчі процеси. Цього не скажеш про російське православ’я, яке завжди було інструментом в руках держави, неспроможне на гостру пророчу критику імперської політики.
Зробімо невеликий екскурс в історію української політичної думки, щоб переконатися в тому, що державні і церковні діячі різних епох зробили чималий внесок у покращення морального клімату політики і розбудову української державності.