Кілька років тому ми були шоковані дізнатись про явище «синього кита» та дітей, які шкодили собі під невидимим впливом онлайн-підбурювачів. Здавалось, проблему вирішено, а дітей та їх батьків поінформовано про небезпеку. Проте за кілька минулих тижнів розголосу набула низка підліткових самогубств. В пошуках причини цих трагедій, правоохоронці знову вийшли на так звані «групи смерті». Але що це за групи? Як вони функціонують та як нам, християнам, захистити дітей?
12 лютого 2021 року Національна поліція України викрила небезпечний Телеграм-канал, який вела 15-річна дівчинка з Кривого Рогу. Спочатку на ньому було 500 людей, проте коли дівчина почала надавати завдання наносити собі тілесні ушкодження — лишилось 13 осіб. Учасники виконували до п’яти завдань в день, відправляючи на платформу фото своїх кривавих ран. Нині поліція припинила діяльність цієї групи. Проте чому ця дівчина це робила? Чи працювала на когось, чи це були власні садистські бажання? Поки невідомо. Але відомо точно, що небезпека ближче, ніж нам хотілось думати — в гаджетах наших дітей.
Але панікувати та тривожитись буде зайвим. Наша задача: зрозуміти основну логіку, як діють ці «групи смерті», дізнатись їх ознаки та правильно реагувати.
Що нам відомо?
Наразі про подібні «групи смерті» на Заході інформації немає. Оскільки мова більшості цих груп на Телеграмі російська, в них потрапляють російськомовні діти сусідніх країн і деякі діти з України. Наповнення цих каналів дещо відрізняється. Частина з них є платформою, де діти публікують депресивні картинки, музику та фото, або обговорюють життєві проблеми. Впереміш з цими постами, вони вчать одне одного самоушкоджуватись (наносити різані рани на тіло), діляться порадами щодо самовбивства, або діляться бажанням припинити життя. Але є і такі, де керівник групи шляхом низки завдань та постійного інформаційного залякування, веде своїх жертв до самовбивства. Все може початись зі шкрябання шкіри голкою, а закінчитись — закликом накласти на себе руки. Якщо дитина тривалий час не виконує останнє завдання, автор звинувачує її в боягузтві.
На скріншотах нижче, ви можете побачити приблизне наповнення подібних груп.
Подібні групи можна виявити за низкою ознак: за назвою, контентом та загальним настроєм.
Назви цих груп на Телеграмі містять слова, які використовуються в риториці її учасників. Деякі ключові слова та словосполучення в різних варіаціях: білий щур, щур, синій кит, всі кити, море китів, самогубство, як себе вбити, твій дім (і інші варіації зі словом «дім»), вбий себе, помри тут, любов, тощо. На жаль, адміністратори груп почали помічати увагу спільнот та кіберполіції до себе. Після того, як багато подібних каналів було заблоковано, вони почали використовувати набори випадкових літер, щоб заховати свій контент. Але поточні ключові слова, які все ще домінують, відображають символіку та асоціації її учасників. Наприклад, для самотньої дитини спільнота з назвою «твій дім» матиме додатковий стимул долучитись, аби компенсувати холод вдома та дефіцит любові. Для тих, хто схильний романтизувати самовбивство, порівняння з метеликом, або китом, який викидається на берег — є пасткою.
Контент цих груп складається з суміші депресивних цитат, музики, картинок з китами, або тематичними до групи образами, фото з ранами від порізів самоушкодження, фото загиблих дітей, повідомлень, які мають відтінок прощальних листів, лайки в бік тих, хто ображав автора і таким чином «довів його» до подібної поведінки, завдань, які штовхають до нанесення собі рані, або вчинення самогубства. Якщо дитина постійно перебуває в цьому інформаційному просторі, це провокує її власне відчуття образи, депресивний стан, а приклад інших штовхає до наслідування поведінки самоушкодження. Відповідно, загальний настрій цих груп пригнічуючий, безнадійний. В них формуються спільноти вразливих дітей, які штовхають одне одного до небезпечних вчинків та поглиблення депресії.
Як допомогти?
Якщо ви хочете практично допомогти дітям не потрапити під небезпечний вплив цих груп — є кілька шляхів.
1. Поінформувати про небезпеку: вашу дитину, сестру чи брата, подругу чи друга, дітей в церкві — про небезпеки таких груп. До цього варто віднестись з тією ж серйозністю, з якою ми б пояснювали дітям чому небезпечно спілкуватись з незнайомцями, спробувати наркотик, чи мати позашлюбний секс. Віртуальний світ є реальністю сьогодення, як і його небезпеки. Особливо, коли діти знаходяться у депресивному стані, мають проблеми вдома, зазнають насилля під час навчання, або вразливі до негативного впливу за інших причин. Анонімність цих груп, власний пригнічений стан та оманливе відчуття «мене тут розуміють» часто штовхає дітей до надмірної довіри до її учасників та їх порад.
2. Долучитись до спільноти, яка блокує подібні «групи смерті» на Телеграмі.
Проблема породжує шляхи боротьби з нею, і ними стали боти та канали Телеграму. Для прикладу, один з них: 26 травня 2020 року за ініціативи підполковника поліції Маркова В’ячеслава було створено Телеграм-бот СтопНаркотик | MRIYA (@stopdrugsbot). Цей ресурс призначений для того, аби боротись з нелегальною торгівлею наркотиками через Телеграм. Проте у зв’язку з подіями минулих тижнів, адміністрація боту почала вести паралельну боротьбу з «групами смерті». Алгоритм їх роботи простий: виявити ці групи, відправити посилання учасникам (звичайним громадянам, які залучені в цій боротьбі) та попросити їх «поскаржитись» на ці групи, вказавши, що вона штовхає до самогубств. Це виявилось дієвим. Якщо ви зайдете на відправлену раніше групу — вона часто виявиться вже заблокованою Телеграмом. Деталі роботи з ботом ви можете дізнатись безпосередньо перейшовши на сторінку на Телеграмі. Проте ми дуже просимо не переглядати контент цих груп, бо він є доволі шкідливий.
3. Долучитись до флешмобу #ТЕБЕ_ЛЮБЛЯТЬ.
З ціллю захистити дітей, Національна поліція України запустила флешмоб #ТЕБЕ_ЛЮБЛЯТЬ, аби підтримати дитину у скрутній ситуації. Перейшовши за цим посиланням, підліток натрапить на особисті історії людей та відомих українських зірок з порадами, як встояти. Якщо християнська спільнота долучиться до флешмобу, додасть своїх історій та біблійних порад, як уникнути небезпеки, цінувати життя, не боятися жити — то є шанс, що це побачить дитина в біді.
4. Молитись, постити, служити мудро дітям — використовувати всі духовні інструменти боротьби!
Коли фараон хотів знищити євреїв, він вбивав дітей. Коли цар Ірод хотів зберегти своє положення і не допустити, аби прийшов Месія — він велів вбивати дітей. Діти завжди були та будуть ціллю атак ворога. І ми відповідаємо за те, в яке суспільство ввійдуть діти, за те, якими вони ввійдуть, і як. Можна спробувати дорікнути владі, пастору чи навіть батькам, що подібні небезпеки, як ці групи, існують. Проте допоки наші коліна схиляються в молитві, а вуста готові з вірою приносити до Небесного Батька наші болі, ми маємо владу впливати!
Наразі явище «груп смерті» є недостатньо вивчене та зрозуміле. Ми збираємо інформацію по шматочках, але лишаються величезні простори питань: чи хтось за цим стоїть? Як зупинити підліткові самогубства та самоушкодження? Чи реально захистити дитину в інтернеті? Чому діти підбурюють одне одного до небезпек в інтернеті? І більше. Тому нам, як християнам, неймовірно важливо відстежувати подібні небезпеки, молитись за захист як дітей, так і старших поколінь, бути тверезити до часу, в якому ми живемо, і відповідальними за суспільство, частиною якого ми є.
Дарина Ребро
На обкладинці фото: Francisco Gonzalez, Unsplash.