Детальніше знайомство
У першому розділі ліві ідеології було названо християнською єрессю. Точніше, секулярною інтерпретацією християнських ідей, серед яких свобода, рівність, соціальна справедливість. Лівих мислителів – Руссо, Сен-Сімона, Маркса, Дьюї – не можливо сприймати поза контекстом християнської цивілізації. Дехто з них був християнином, як от Сен-Сімон, але мав небіблійні погляди на природу соціального зла. Втім, більшість зайняли непримиренну позицію щодо християнства, як от Маркс і Дьюї.
Так само і прихильників лівих ідеологій можна поділити умовно на два табори. До першої категорії належать ті, хто намагається примирити християнство з соціалізмом і комунізмом. Історія свідчить, що такі спроби були, м’яко кажучи, невдалими: доктрина соціального Євангелія, Теологія звільнення. Усі ці рухи далеко відійшли від біблійної ортодоксії, насамперед, у поглядах на перворідний гріх та природу соціального зла.
До другої категорії належать люди з антихристиянськими поглядами. Атеїстів, агностиків, секуляристів, світських гуманістів серед прихильників лівих ідеологій більшість. Усі вони прагнуть викинути християнство на маргінес публічної сфери, при цьому нехтуючи цивілізаційними здобутками християнства і тим впливом, яке воно справило на них. .
(Деталі при натисканні)
Політична ідеологія неодмінно має спиратися на соціально-філософську систему. Ідеологія – це спрощений варіант філософських ідей. Соціалізм не є виключенням. Окрім ікони лівих, К. Маркса, існує ціла низка впливових мислителів, без яких неможливо уявити цей рух. Не всі вони були соціалістами, але кожен з перелічених в інфографіці філософів і діячів вплинув на розвиток лівої політичною думки. Ідей, що рухалися у просторі і часі, сплели мереживо взаємопов’язаних філософських епох, напрямків, течій, шкіл, ідеологій, рухів, партій, тоталітарних систем та навіть терористичних організацій.
Детальне пояснення схеми: стаття « Еволюція лівих ідей».Стрілками відмічено вплив або взаємозв’язок течій одна на одну.
Французькі просвітники, уявлення яких про свободу, рівність, соціальну справедливість мало визначальне значення для всієї лівої політичної традиції.
Основоположники утопічного соціалізму.
Його вчення про «надлюдину» та антихристиянство дало живильну силу не тільки для Гітлера, але й для атеїстичного екзистенціалізму, неомарксизму та постмодернізму.
Німецький філософ, засновник філософської концепції матеріалістичного спрямування, яку запозичили і розвинули теоретики марксизму.
Засновники марксизму, найавторитетнішого лівого соціально-філософського вчення та політичної ідеології комунізму.
Основоположники і головні теоретики анархізму.
Представник молодогегеліанців, його уявлення про моральний релятивізм справили відчутний вплив на лівих.
Його теорія еволюції стала чи не найвагомішим внеском в матеріалістичну концепцію, без якої важко уявити марксизм.
В. Ленін - лідер більшовицької революції в Росії та один з головних творців тоталітарної держави СРСР. Його інтерпретація марксистської теорії отримала назву «ленінізм».
Й. Сталін - радянський комуністичний диктатор. Його теоретичні погляди та практика державного терору отримала назву «сталінізм».
Л. Троцький - російський комуністичний революціонер. Він не погоджувався зі Сталіним, який будував комунізм в окремо взятій країні. Натомість наголошував на необхідності світової соціалістичної революції. Система його теоретичних поглядів отримала назву «троцькізм».
М. Цзедун - китайський комуністичний диктатор. Його іменем названий один з напрямків марксизму «маоїзм». Це спроба адаптувати марксизму до східно-азійських умов, зокрема, азійського деспотизму. Від класичного марксизму відрізняється тим, що спирається не на пролетаріат, а на селянство.
Кім Ір Сен - північнокорейський комуністичний диктатор, основоположник ідеології «чучхе», що поєднала в собі комуністичні ідеї з корейським націоналізмом, конфуціанською традицією та традиційними народними віруваннями.
Че Гевара - латиноамериканський революціонер, ікона нових лівих, радикалів, бунтівної молоді 60-70-х років на Заході. Узагальнена назва його теоретичних поглядів - «геваризм», синкретизм ленінізму, маоїзму, екзистенціалізму.
Німецький політичний діяч, економіст, який піддав ревізії ключові положення марксизму про класовий конфлікт та світову революцію. Став родоначальником сучасного соціал-демократизму, демократичного соціалізму та певною мірою соціал-лібералізму, які поєднують соціалізм з капіталізмом і ліберальною демократією.a
Австрійський психолог, ідея якого про внутрішній людський конфлікт несвідомих бажань і зовнішній моральних табу, які їх обмежують, мала велике значення для розвитку фрейдомарксизму та постмодернізму.a
Англійський економіст, представник Товариства Фабіана, засновник кейнсіанської економічної течії, в основі якої лежить принцип державного регулювання економіки.
Основоположники християнського соціалізму.
Перший вважається «батьком» соціального євангелія; другий – провідний богослов руху. Це вчення стало реакцією ліберальних протестантських кіл на соціальні виклики початку ХХ століття.aa
Католицькі священики, теоретики та лідери руху «Теологія звільнення», які поєднали марксизм з християнством для перемоги над соціальною несправедливістю в Латинській Америці.
Неомарксисти, представники Франкфуртської школи, інтелектуали, завдяки яким ліві ідеї захопили Західну культуру. Критики Західної буржуазної культури, яку вони прагнули перебудувати відповідно до лівої ідеологічної програми.
Найвпливовіші представники західного марксизму, які здійснили вагомий вплив на Франкфуртську школу. Відійшли від ортодоксального прочитання Маркса і поєднали його ідеї з ідеалізмом Гегеля. Вони були переконані: репресивною є не тільки капіталістична економіка, але й буржуазна культура, яка має бути знищена.
Однодумці марксисти та коханці. Вона відомий теоретик фемінізму. Він видатний філософ екзистенціаліст. Спільно видавали журнал «Нові Часи» (Les Temps modernes), на сторінках якого популяризувалися ліві ідеї. Бовуар стояла біля джерел другої хвилі фемінізму, а Сартр став натхненником студентських бунтів, які охопили Францію у 1968 році.
Американський лінгвіст, один з найбільш впливових публічних інтелектуалів кінця ХХ століття, відомий радикально-лівими політичними поглядами. Критик неолібералізму.
М. Фуко - французький філософ-постмодерніст. Велику увагу приділяв концепції влади в капіталістичному суспільстві, яка має багатоаспектний характер для поневолення особистості.
Р. Рорті - американський філософ постмодернізму, лівий ліберал. На основі заперечення існування універсальної істини він формує концепцію «іронічного лібералізму», в якій стверджується, що гармонійне суспільство можливе лише за умови відмови кожного члена суспільства від претензій на істину. На думку Рорті, таке іронічне ставлення до власних переконань стане запобіжником соціальним антагонізмам.
А. Негрі - італійський ліберальний марксист, постмодерніст, теоретик автономного марксизму та антиімперіалізму. Причетний до терористичної діяльності Червоних бригад.
Ж. Бодріяр - французький філософ, постмодерніст та постмарксист. Певний час підтримував радикальний лівий рух.
Ш. Муфф, Е. Лаклау - подружжя філософів, які вважаються найавторитетнішими серед постмарксистів.
Французькі просвітники, уявлення яких про свободу, рівність, соціальну справедливість мало визначальне значення для всієї лівої політичної традиції.
Канадська журналістка, одна з лідерів альтерглобалізму. Відома своєю працею «Доктрина шоку: розквіт капіталізму катастроф», у якій критикує неолібералізм.
(Графіка інтерактивна, наводьте курсором на пальці)
*Кулак — популярний символ лівих, а також знак привітання.