Білоруські вибори завершилися масовими протестами

У неділю, 9 серпня, в Білорусі пройшли чергові президентські вибори, які завершилися масовими виступами проти фальсифікацій волевиявлення громадян та розгоном мітингів і побиттям активістів.

За кілька місяців до голосування там розгорталися дуже драматичні події із арештами опозиційних кандидатів і висуванням кандидатом на пост президента Світлани Тихановської, яка стала конкурентом Лукашенка лише тому, що її чоловіка не зареєструвала ЦВК. Участь десятків тисяч людей на опозиційних мітингах віщувала неспокійну ситуацію в день голосування, враховуючи негативні традиції білоруського підрахунку голосів.

Ще в суботу, 8 серпня, до Мінська та інших великих міст почали звозити військову техніку, а сам день голосування білоруси стикалися з масовими збоями в роботі інтернет-провайдерів. Дані офіційного екзитполу викликають чимало запитань. Так, вони прогнозують тотальну перемогу чинному президенту Олександру Лукашенку, якому нібито віддали свої голоси 79% виборців, а його опонентка Тихановська набрала лише 6,8%.

Багато білорусів не повірили оприлюдненим даним і вийшли на вулиці, щоб висловити незгоду із потенційними фальсифікаціями. Тривогу викликав і той факт, що понад 40% виборців проголосували ще до відкриття дільниць у неділю (в Білорусі можна віддати свій голос завчасно, але ця практика неодноразово критикувалася, зважаючи на можливості масових фальсифікацій).

У Мінську та інших містах протестувальники масово збиралися на вулицях і площах. Їх почала розганяти міліція, адже ці мітинги трактувалися як несанкціоновані. В багатьох містах сталися сутички.

За даними Радыё Свабода, міліціонери використовували світло-шумові гранати і гумові кулі проти мітингарів. Повідомляється і про перші жертви (за даними Уніан з посиланням на NEXTA.Live, під час сутичок загинув чоловік на ім’я Євген Заїчкін). Всю ніч потерпілих привозили у лікарні з різними травмами. Чимало людей отримали серйозні ушкодження, які можуть спричинити інвалідність. Наразі потерпілих рахують десятками, четверо знаходяться в реанімації. Розгін протестувальників вже засудили лідери Польщі та Литви, а наш президент закликав до діалогу сторін.

Всього за останні два дні затримано понад 180 людей. Серед них багато як власне мітингувальників, так і журналістів та спостерігачів. Білоруська міліція вже відкрила кримінальні справи щодо мітингарів. Їм інкримінують участь у масових заворушеннях та напад на співробітників міліції.

Сьогодні вранці білоруська ЦВК опублікувала попередні результати голосування. За їх даними Олександр Лукашенко отримав 80,23% голосів, а Тихановська — 9,9%. Та зважаючи на численні повідомлення правозахисників про масові порушення під час виборів та вже згадані негативні традиції підрахунку голосів, об’єктивних даних ми можемо не дізнатися ніколи.

Закликаємо всіх небайдужих християн молитися за майбутнє Білорусі, за можливість чесних і демократичних виборів та патріотичну владу, яка спиралася б на здорові цінності та змогла відстояти незалежність Білорусі від спроб об’єднатися із східним сусідом.

Джерела:

https://www.radiosvoboda.org/a/news-iavka-vybory-bilorus/30773882.html
https://www.svaboda.org/a/30773369.html
https://www.svaboda.org/a/30775389.html
https://www.pravda.com.ua/news/2020/08/10/7262341/
https://www.unian.ua/world/protesti-v-bilorusi-stalo-vidomo-im-ya-pershogo-zagiblogo-pid-chas-sutichok-zmi-novini-svitu-11106446.html

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required