5 липня 1839 року народився видатний науковець та священик Вільям Деллінгер

5 липня 1839 року народився видатний науковець та священик Вільям Деллінгер, який вивчав одноклітинні організми та наочно продемонстрував явище мікроеволюції. З одного боку він підтримував теорію еволюції, але з іншого – виступав проти теорії самозародження.

Незважаючи на скромне походження, Вільям Деллінгер зміг здобути визнання завдяки наполегливій та самовідданій праці. На відміну від багатьох інших науковців, йому доводилося проводити дослідження за власний кошт та самому просувати свої ідеї.

Велике значення для його ставлення до науки мав його перехід  з англіканства в методизм. Весліанський методизм заохочував віруючих бути в курсі основних наукових тем. У 1860 році Деллінгер потрапив до методистського Навчального інституту у передмісті Лондона, де вивчав широкий спектр природничих та гуманітарних дисциплін. З 1861 року він починає своє служіння у різних церквах, але також займається дослідницькою діяльністю, вивчаючи оптику та одноклітинні організми. Протягом семи років він експериментально досліджував здібність одноклітинних організмів адаптуватися до зміни температурних умов. Так, він виявив їхню здібність до адаптації (мікроеволюції).

У цей період дуже активно точилася дискусія навколо теорії еволюції Дарвіна, адже було зрозуміло, що тогочасні геологічні та біологічні дослідження підривають традиційну інтерпретацію Біблійного тексту щодо створення світу та намагалися виключити Бога з цього процесу. Одна сторона відстоювала буквальне читання перших розділів книги Буття про створення світу Богом за 6 днів, а інша говорила про те, що усе живе на Землі еволюціонувало з неживої природи (теорія самозародження).

Вільям Деллінгер намагався критично осмислити це питання і у своїх дослідженнях прийшов до висновку про те, що при створенні світу мала місце «теїстична еволюція», що Бог створив світ, який діє самостійно за встановленими Богом законами, але Творець тричі втрутився у цей процес: на самому початку утворення матерії, при утворенні живих організмів та створенні людини. Він зауважував, що різниця між людиною та навіть найрозумнішим приматом настільки велика, що їх не можна навіть порівнювати.

Про саму еволюцію Вільям Деллінгер говорив: «Створення через еволюцію (або по-іншому, розвиток) відбувається завжди навколо нас … розвиток – це еволюція, що починається в певній точці; еволюція – це лише розвиток». На думку Деллінгера, теорія еволюції лише доводила існування Бога, а не виключала Його.

Незважаючи на жорстку критику з боку деяких опонентів, науковець запам’ятався своїм вагомим внеском у розвиток мікробіології та еволюційної думки. Деллінгер багато в чому служив своїй церкві та науковій громаді. У 1861-1880 рр. він служив у різних приходах. Він був губернатором у коледжі Веслі, у Шефілді у 1880-1887 роках. Звідти він переїхав до Льюїшама, передмістя Лондона, де жив до своєї смерті у 1909 році.

#християнство_в_історії

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required