4 лютого 2004 заснована соціальна мережа Facebook

Сьогодні,  4 лютого, виповнюється 15 років  всесвітньовідомій соціальній мережі Facebook. Щомісяця її відвідує близько 2 мільярдів користувачів. Це один з найбільш відвідуваних сайтів і найпопулярніша соцмережа у світі. Вона змінила сприйняття людьми можливостей інтернету, об’єднавши мільярди людей з різних країн і континентів.

Запущений як експериментальний проект студента Гарвардського університету Марка Цукерберга, цей сайт задав тон розвитку інтернет-комунікацій. За його прикладом були створені й інші соціальні мережі (як приклад, популярні на пострадянському просторі «Вконтакте» та «Однокласники»). За 15 років змінився дизайн, багато функцій і можливостей для комунікації.

Але ця платформа не є просто місцем обміну фото котиків чи спілкування з друзями. Сьогодні соцмережі (у тому числі і Facebook) значною мірою формують світогляд людей і навіть політичний порядок денний. Ми пам’ятаємо, як під час Майдану Facebook і Twitter стали майданчиками для координації і розповсюдження інформації з місця подій. Також в 2016 році інтернет зіграв ключову роль для перемоги Дональда Трампа на президентських виборах. Але керівництво соцмереж має і свої власні погляди, світогляд і бачення функціонування спільнот.

Значній частині користувачів соцмережі довелося хоча б раз зіткнутися з проблемою блокування адміністрацією сайту своєї сторінки на певний період. Відбувається це внаслідок так званого «порушення правил спільноти». Ці норми вже не перший рік є предметом багатьох дискусій.

Хоча соцмережа декларує рівність і різноманітність думок, проте на практиці ми бачимо відверту цензуру. Facebook не дає можливості християнам  вільно висловлювати свою думку стосовно суспільно важливих і моральних питань. Наприклад, правила спільноти виділяють категорію «захищених ознак», до яких включені сексуальна орієнтація та гендерна ідентичність. Внаслідок цього висловлення християнської точки зору на сім’ю таврується як «пропаганда ненависті». Хоча ще в 2017 Верховний Суд США підтвердив право на свободу слова (яка включає і так  звану «мову ненависті»), проте практика показує, що соцмережі керуються скоріше власними правилами, а не фундаментальними правами людини.

Також блокування можливе внаслідок цілеспрямованих атак на певну публікацію чи сторінку. Наприклад, видалення фото дівчинки, яка отримала медаль «За мужність і відвагу» замість свого батька, який загинув на Донбасі.

Потенційною небезпекою може бути залучення штучного інтелекту до модерації сайту, що дасть можливість автоматичного блокування консервативного контенту. Проблема полягає і в тому, що на сьогодні все ще немає прямого зворотного зв’язку користувача з модератором.

Про використання штучного інтелекту в майбутньому заявив сам Марк Цукерберг, коли давав показання у Сенаті минулого року. За всі роки роботи Facebook назбиралося чимало питань до його керівництва. На впливовість соцмережі вказує той факт, що Цукербергу довелося дати відповіді в Сенаті США на найбільш гострі питання стосовно роботи сайту: питання безпеки особистих даних користувачів, політичної мотивованості блокування консервативних сторінок, російських «ботів» і принципів розміщення політичної реклами тощо.

Фейсбук розвивається і змінюється з кожним роком. З одного боку – нові функції і збільшення аудиторії, з іншого – цензура, непрозора модерація і витоки особистих даних.  Сьогодні важко сказати, якою буде соцмережа через 1, 5 чи 10 років.  Але точно можна сказати одне – віртуальне життя в соціальних мережах займає все більш помітне місце в історії цивілізацій.

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required