31 січня 1982 року Шейфер сказав проповідь «Християнський маніфест»

Вчора, 30 січня, було 107 років від дня народження одного з найбільш провідних християнських апологетів ХХ століття Френсіса Шейфера. Його ще називають «місіонером серед інтелектуалів», тому що він глибоко осмислював ідеї та тенденції історії, даючи такий ґрунтовний аналіз тогочасних явищ, що і сьогодні його слова не втратили своєї актуальності. А рівно 37 років тому, 31 січня 1982 року, він промовив знакову проповідь на тему «Християнський маніфест» у пресвітеріанській церкві Корал Рідж (США).

Цікаво, що на початку виступу Шейфер продемонстрував присутнім свій значок з написом польською мовою «Solidarność», висловлюючи таким чином підтримку полякам, які на той час боролися проти комуністичного режиму, хоча сам він і не побачив плодів цього протистояння, адже помер у 1984 році.

У своїй проповіді Шейфер повторює ключові ідеї зі своєї однойменної книги 1981 року. Він протиставляє цілісний християнський світогляд, кінцевою реальністю в якому є Бог-Творець, матеріалістичному світогляду, який ставить наріжним каменем усього, що існує, матерію та випадковість. Він подає ці дві світоглядні моделі як такі, що взаємно виключають одна одну і не можуть співіснувати разом. Проблема другого світогляду у тому, що, зрікшись від Бога, людина почала сповідувати гуманізм, тобто зробила сама з себе центр та мірило усіх речей. Тут не мається на увазі поняття «гуманності», яке християни одностайно підтримують, адже гідність кожної людини закладена у неї Творцем, і її не можна порушувати. Гуманізм зрештою приводить до того, що цінності стають відносними і такими, що залежать від їхньої утилітарної корисності у конкретно взятій ситуації – тобто зникають будь-які абсолюти.

Одним з найгучніших понять сьогоднішнього світу є «права і свободи людини». Френсіс Шейфер показує історично, що ця концепція народилася у християнській Америці. Незважаючи на те, що не усі батьки-засновники Сполучених Штатів були християнами у повному розумінні цього слова, усі першоджерела американського правого устрою були прийняті з усвідомленням того, що існує Бог, від Якого люди і отримують ті невід’ємні права на життя, свободу, власність та пошук щастя, які ми усі так сильно цінуємо. Критикуючи безбожний гуманізм, який поставив людину на місце Бога, Шейфер говорить: «Можна з математичною точністю сказати, що ти ніколи не будеш мати свободу, якщо вона заснована на суб’єктивному виборі кількох людей, зумовленому обставинами даного часу».

Пояснюючи свою тезу, він демонструє, як суди США сьогодні займаються законотворчістю: постанови судів виносять рішення про свободу віросповідання, легальність абортів, молитви в школах та інші питання, у той час, коли є легітимний виборний орган, який повинен творити закони та виражати волю народу, з якого складається дане суспільство.

Далі він наводить ще кілька тез про те, до чого сьогодні призвели ідеї гуманізму та матеріалістичний світогляд, але ми не будемо на них детально зупинятися, адже радимо прочитати книгу «Християнський маніфест», коротку рецензію на яку можна переглянути на нашому сайті.

Вихід із ситуації апологет вбачає лише у поверненні до розуміння того, що над цим світом панує Бог. Він стверджує, що «консервативний гуманізм не кращий за ліберальний гуманізм». Суть питання полягає у тому, хто або що стоїть у кінцевій реальності – Бог та Його Слово чи матерія і випадковість. Християн же Шейфер закликає до повернення до справжньої духовності, коли «Христос є Господом усього мого життя, що означає, що Він є Господом не лише мого релігійного життя, але і моєї професії, і моїх громадянських обов’язків». На кінець він заявив, що «найбільшим Паном має бути Христос, а не Кесар і не суспільство».

Роботи Френсіса Шейфера, можуть допомогти і сучасним українським християнам розібратися, у яких ідеях ми сьогодні «варимось» і як повернути наше суспільство до здорового глузду та біблійних цінностей.

Прослухати проповідь Френсіса Шейфера «Християнський маніфест» англійською мовою можна тут.

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required