25 березня 1918 року проголошена незалежність БНР

25 березня 1918 року, рівно 100 років тому, була проголошена незалежність Білоруської Народної Республіки (БНР).

Свобода є великою цінністю перед Богом, як і власна держава, що явно можна побачити з історії Ізраїлю. Білоруський народ мріяв про створення своєї самостійної держави, як і інші поневолені народи Російської імперії. Білоруси втратили свою державність у 1795 році під час останнього поділу Речі Посполитої та ліквідації Великого князівства Литовського.

Столітнє російське поневолення привело до поступової втрати історичної пам’яті, зникнення знатної культури та обездолення білорусів. І ось, з кризою імперії, народи отримали шанс відновити свою державність. Спочатку виношувалися ідеї створення спільної держави – Конфедерації Великого князівства Литовського, але, у міру розвитку національних рухів, окреслився напрямок на проголошення самостійної держави.

У грудні 1917 року був скликаний Перший Загальнобілоруський конгрес, який повинен був вирішити подальшу долю білоруського народу. Конгрес мав широке представництво – 1872 делегата з різних куточків Білорусі, але більшовики, які контролювали армію, насильно припинили діяльність з’їзду. Частина делегатів була арештована, а решта розігнані.

Керівний орган конгресу – Рада З’їзду – продовжив свою діяльність у підпіллі. Саме ця Рада, як представник білоруського народу, протягом наступних трьох місяців видала три статутні грамоти, остання з яких – 25 березень 1918 року – проголосила незалежність БНР у межах розселення білоруського народу.

Україна, яка теж переживала час відновлення своєї державності, підтримала фінансово уряд новоствореної республіки, допомагаючи білорусам побудувати свою незалежну державу. Багато хто навіть невіруючі люди вважають, що проголошення БНР у тих умовах було справжнім чудом Божим.

Зображення: belaruspartisan.org

#історія

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required