24 ЛИСТОПАДА 1859 – ЧАРЛЬЗ ДАРВІН ОПУБЛІКУВАВ РОБОТУ “ПОХОДЖЕННЯ ВИДІВ…”

Цього дня 1859 року вийшла друком праця Чарльза Дарвіна «Походження видів шляхом природного добору або збереження обраних рас у боротьбі́ за життя», більше відома як «Походження видів». Вже тоді книга здійснила революцію в біології та антропології, а також мала великий вплив на формування деяких ідеологій епохи модернізму.

В праці автор представляє висновки своїх досліджень різних видів, що стало основою теорії еволюції – вчення про видозмінення організмів в процесі їх пристосування до навколишнього середовища. Ще тоді, в середині ХІХ століття розгорілася палка дискусія довкола «Походження видів», яка триває і сьогодні.

Не будемо піднімати аргументи в сфері біології та аргументи за і проти, хочемо звернути увагу на вплив який теорія еволюції справила на соціальні науки і антропологію. Теорія Чарльза Дарвіна поставила людину в один ряд з тваринами, чим створила систему видів, що виключала унікальність людини з-поміж тваринного світу. Одне це твердження мало катастрофічні наслідки. Нове антропологічне вчення здійснило дуже потужний вплив на соціальні науки і світогляд людей, що найбільш яскраво відобразилося через деякі тоталітарні ідеології.

Наприкінці ХІХ століття теорія Дарвіна спричинила своєрідне антропологічне переосмислення людини, звівши її цінність просто до біології. Безперечно, цьому посприяли і філософи, зокрема Фрідріх Ніцше, котрий поставив під сумнів абсолютно всі моральні норми та й категорію моральності як таку. Пізніше австрійський психолог Зігмунд Фрейд прославився своїм революційним психоаналізом, звівши всю мотивацію людини до тваринних інстинктів.

Безумовно, ці експерименти не могли привести ні до чого хорошого. Хіба людина – це просто тварина, хіба ми всі є лише набором клітин, а наші почуття й переживання лише біохімічні процеси?

Подібні уявлення лягли в основу євгеніки – селективного підходу до демографії та антропології. Найбільш трагічні її прояви спостерігалися в Третьому Рейху, де люди не лише ділилися на «арійців» та «не арійців», але й розрізнялися в правах за станом здоров‘я (евтаназія для людей з інвалідністю була примусовою і досить поширеною в нацистській Німеччині).

Перегляд розуміння цінності людини та її походження (від найвищого Божого творіння до біологічної істоти ряду ссавців) дав фундамент для розвитку страшних ідеологій останніх 150 років. Найперше, теорія Дарвіна органічно вписувалася в марксистське трактування буття як матеріального світу. Свого часу Карл Маркс писав своєму однодумцю Енгельсу про дуже конкретне позитивне для комуністів значення роботи «Походження видів»: «Книга Дарвіна дає природно-історичну основу нашим поглядам». І справді, в Радянському Союзі дарвінізм був основою науки про все живе, а від так, уявлення про людину як про ще один вид тварин, яка змагається за виживання, цілком вписувалося в репресивну політику та геноциди мільйонів людей.

Ця дата дає нам черговий привід задуматися над цінністю людини, її унікальністю в природі. Підтвердженням цього є жертва Ісуса Христа, який заради вічного життя людей віддав себе на розп‘яття, чим засвідчив найвищу і досконалу Божу любов саме до людини як Його творіння.

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required