23 серпня 1888 року помер відомий англійський натураліст Філіп Генрі Госсе, дослідник комах і морських тварин, винахідник морського акваріуму.
Госсе народився у Вустері в 1810 році. Будучи студентом-натуралістом, відправився на острів Ньюфаундленд біля берегів Канади і став першим ученим, який описав комах цієї місцевості. У 1832 році Філіп пережив релігійне навернення і, як він сам писав, «урочисто, свідомо і щиро прийняв Бога як свого Господа».
Він відвідав Канаду і США, спостерігаючи за комахами в Алабамі, а також залишивши критичні замітки про рабство у цьому штаті. Через рік після його повернення до Англії, у 1840 році, була надрукована його книга «Канадський натураліст», де у формі діалогу батька і сина велася пізнавальна бесіда про природу Канади. Цікаво, що на той момент Філіп ще навіть не мав своєї сім’ї, але пізніше його син зможе перейняти батьківський інтерес до пізнання світу і отримає «лицарську гідність» від королеви за свої наукові досягнення.
Успіх книги дозволив Госсе відкрити класичну і комерційну школу для «юних джентльменів». У цей же час він почав проповідувати в церкві методистів і вести біблійні заняття, але через деякий час приєднався до церкви «Плімутських братів».
У 1843 році ним була підготовлена книга «Вступ до зоології» для Товариства поширення християнських знань. Подальші дослідження рослинного і тваринного світу зробили його переконаним креаціоністом. У 1844 році Госсе відвідав Ямайку, спостерігаючи за птахами, за що отримав ім’я «батька ямайської орнітології». У своїх подорожах він часто співпрацював з християнськими місіонерами з «моравських братів».
Після повернення додому з-під пера Філіпа Госсе народилася нова натуралістська трилогія про природу Ямайки, де він описав кілька невідомих раніше видів рептилій. Цікаво, що свої книги він оформлював власними малюнками, маючи талант до образотворчого мистецтва.
У 1854 році Госсе написав книгу «Акваріум», яка викликала справжній «акваріумних бум» у «вікторіанську епоху», коли багато заможних англійців побажали мати його у себе вдома. Через два роки Філіп Госсе був обраний членом Королівського наукового товариства, що забезпечило його старість.
В одній зі своїх книг «Омфалос, або спроба розв’язати геологічний вузол» він прагнув пояснити, що як Бог створив Адама не немовлям і рослини одразу великими, так відповідно і кількість кілець на стовбурах дерев або геологічних шарів могли бути створені Ним миттєво. Книга мала ряд критичних відгуків, але подальші дослідження і книги Філіпа Госсе знову захоплювали англійців досконалістю природного світу, створеного Богом.
Свою віру Філіп проніс через все життя, багато жертвуючи в старості на благодійні цілі і на підтримку місіонерів.
#християнство_в_історії