21 березня 1944 року завершилася трансляція «Просто християнства»

Більшість християн, напевно, чули про Клайва Льюїса. Він є одним з найвідоміших апологетів ХХ століття, хоча знаємо його як письменника завдяки фентезійному циклу романів «Хроніки Нарнії». Але в автора є багато інших різножанрових творів з оригінальним представленням різних сторін християнського віровчення. Найвідоміші з них — це «Листи Крутня» і «Просто християнство». Про історію створення останнього і піде мова далі.

Цього дня 1944 року завершилася трансляція радіопрограми на BBC, в якій Клайв Льюїс виклав основи християнського світогляду. Пізніше озвучені в ефірі ідеї були скомпоновані в книгу «Просто християнство» (Mere Christianity).

Випадково чи ні час трансляцій припав на найбільш напружені роки для Європи ХХ століття. Перший радіоефір розпочався у жовтні 1941-го, коли майже вся Європа відчула на собі жорстокість війни. В такі часи люди потребували переосмислення життя і впорядкування свого сприйняття дійсності. Спочатку це були ефіри по 15 хвилин, далі по 10 і в 1944-му знову повернулися 15-хвилинні програми. Вони користувалися дуже великою популярністю, голос Клайва Льюїса тоді став таким впізнаваним, як і голос Черчилля.

В своїх промовах (а пізніше й книзі) Льюїс піднімає широке коло питань: від обґрунтування існування Бога до морально-етичних наративів, які з цього слідують. Основним підтвердженням наявності Творця він називає природний закон і закладені в людині натуральні норми (Moral Law). Люди підсвідомо за замовчуванням знають і відчувають, що є добро, а що зло.

Багато уваги Льюїс приділив людським чеснотам. Розсудливість, справедливість, поміркованість і стійкість він виділяє як основні якості християнина. Далі Льюїс висвітлює такі теми, як соціальні відносини та прощення, сексуальна етика та християнський шлюб.

Вже в 1940-х стали помітними тривожні тенденції європейської моральності, проте Клайв Льюїс зосереджує увагу слухача на їх першопричині – гордині. «Саме гордість зробила диявола тим, чим він став.  Гордість веде до всіх інших пороків: це абсолютно вороже Богові стан духу», — говорить Льюїс.

Все зло і весь гріх бере свій початок з неї. Норовливість є джерелом непослуху, а пихатість штовхає людей до жахливих вчинків (включно з жорстокістю й агресивними війнами). «Що змушує політичного лідера або цілу націю постійно прагнути до нових успіхів і досягнень, не задовольняючись колишніми?  Знову-таки гордість.  Гордості властивий дух суперництва.  Ось чому її неможливо задовольнити».

Всім читачам Християни для України радимо прочитати «Просто християнство». Книга, що народилася з ефірів майже 80-річної давнини, залишається абсолютно актуальною сьогодні для зміцнення власної віри й озброєння аргументами на користь християнського світогляду. 

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required