19 липня 1898 року народився Роман Роздольський – український політолог-марксист

Цього дня 1898 року народився галицький політолог та історик-марксист Роман Роздольський, відомий популяризацією комунізму на Західній Україні та троцькізму в Європі й Америці.

Попри давній стереотип про галичан-націоналістів, ця земля була малою Батьківщиною і для деяких відомих науковців та філософів комуністичного спрямування. Цьому передували деякі обставини і тренди на зламі століть. Роман Роздольський походив із інтелігінтної родини, але з юних років перебував у колі марксистів, які марили ідеями «соціальної справедливості» (наприклад, як Іван Франко).

Остаточно соціалістичні погляди майбутнього науковця сформувалися в студентські роки, тоді ж він приєднався до марксистських гуртків. Роздольський став співзасновником «Інтернаціональної Революційної Соціалдемократії», з якої пізніше сформувалася Комуністична партія Західної України.

Після нестабільного початку 1920-х він на деякий час припиняє політичну діяльність на Галичині та переїздить до Австрії, де займається дослідженням марксизму, поповнює ряди місцевих комуністів та допомагав у розбудові їх червоного руху. Після невдалого комуністичного повстання у Відні 1934 року Роздольський повертається до Львова.

В роки Другої світової війни він жив у Кракові та Львові, де контактував із місцевими антифашистами та соціалістами. Після викриття у 1942 році гестапо відправило Роздольського разом з іншими членами підпілля в концтабори, де вони перебували до кінця війни. Після перемоги союзників він не повернувся на територію, підконтрольну СРСР, але емігрував до Сполучених Штатів Америки, де розпочався новий етап його боротьби з капіталізмом.

В другій половині ХХ століття Роман Роздольський  стає відомий власне як науковець, перекладає і досліджує праці класиків комунізму й соціалізму, нетривалий період викладає в університеті. Його науковий інтерес включав історичний аналіз комунізму та економічної теорії Маркса з точки зору середини ХХ століття.

Після початку викладання в Університеті Детройту Роздольським зацікавилися органи безпеки (а це були часи розгортання Холодної війни). Він був відомий як історик-марксист і діяч комуністичного руху в Європі, а тому йому було відмовлено у продовженні контракту на викладання. Втративши університетську посаду Роздольський продовжує працювати в архівах і пише кілька історичних та аналітичних праць з акцентом на неомарксизм.

Його погляди на політику Радянського Союзу 1930-1950-х (власне сталінізм) вписуються в стандартне для лівих «то був неправильний комунізм, а ми побудуємо правильний». Роздольський продовжував відстоювати ідеї соціалізму, навіть коли його друга-троцькіста Карла Фішера після війни було заарештовано і відправлено в ГУЛАГ.

Він (і подібні теоретики-ідеалісти) продовжував популяризувати ліві та ультраліві ідеї на Заході, критикував участь США у війнах з комуністичними режимами, а також прославився як радикальний інтернаціоналіст. Роздольський ще коли жив у Львові активно виступав проти підняття націоналістичних ідей (як український, так і будь-яких), адже вважав їх «зрадою націоналізму».

 

 

 

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required