16 жовтня 1918 року народився марксистський філософ Луї Альтюссер

16 жовтня 1918 року народився відомий французький філософ-марксист Луї Альтюссер. Він був прикладом як глибокого занурення в ліву філософію, так і відступництва й буквально божевілля

Луї народився в католицькій французькій родині в Алжирі. В юні роки він формувався в типовому католицькому середовищі і навіть бачив своє майбутнє в ордені траппістів. Але під час Другої світової війни потрапив у полон і до 1945 року перебував у концтаборі. Там майбутній філософ і познайомився з марксизмом і комунізмом, а після війни вступив у Комуністичну партію Франції. Ще деякий час він вважав себе католиком та навіть очолював лівий рух «католиків-робітників» та після категоричного засудження Ватиканом комунізму, остаточно полишає християнство.

В 1950-х Луї Альтюссер присвячує багато часу дослідженню філософії французького Просвітництва, німецьких матеріалістів та ідеологів комунізму, серед яких центральне місце займав Маркс. Сфера інтересів Альтюссера знаходиться на перетині філософії та соціології. Ці дослідження вписали його до переліку філософів, які тоді працювали над переосмисленням марксизму, а особливо сталінізму.

В 1960-х він пише кілька праць, присвячених Марксу, Леніну та загалом комунізму. Міжнародна популярність прийшла до автора після публікації «За Маркса» та «Читати “Капітал”». В цих роботах Альтюссер дає переосмислення і досить радикальне трактування ідей Маркса, що зробило його основним концептуальним авторитетом серед членів французької Компартії. В середині десятиліття його популярність зросла наскільки, що практично неможливо було вести інтелектуальну дискусію щодо політичних чи ідеологічних теоретичних питань, не згадуючи його імені.

Роботи Луї Альтюссера та «культурна революція» в Китаї загострили дискусії серед західних комуністів, який шлях обрати — парламентаризм чи революційність. Для Альтюссера друге було ближчим і його послідовники (переважно молоді люди) прагнули більш лівого курсу для партії. Але з 1968-го комуністи обирають програму «За передову демократію, за соціалістичну Францію» із соціал-демократичним вектором. До 1980-х Компартія Франції стрімко втрачає популярність, що стало причиною затяжної депресії у філософа. Останнє десятиліття його життя – це  фатальний підсумок і навіть певна закономірність для філософів-марксистів.

На тлі загострення депресії та інших психічних розладів він задушив свою дружину  Елен Рітманн. Суд його визнав неосудним, але ще багато років тривала дискусія щодо несправедливого уникнення ним належного покарання. Решту свого життя Луї Альтюссер провів у лікарні для психічнохворих.

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required