15 грудня 1811 року помер голландський військовий, лікар і місіонер Йоханнес ван дер Кемп.
Він народився в Роттердамі в сім’ї провідного реформатського священика. Після навчання в латинській школі в Роттердамі та Дордрехті Йоханнес вступив до Лейденського університету вчитися на лікаря. Ймовірно, у цей час він переживає духовну кризу. Він кидає навчання і вступає до армії. Він потрапляє в ряд непристойних історій, ведучи розпусне життя, що привертає увагу самого принца Оранського. Після його догани ван дер Кемп залишає армію і одружується з жінкою, з якою раніше мав незаконні стосунки.
Він повертається до навчання на доктора в Единбурзькому університеті та за два роки закінчує докторат. Після повернення до Нідерландів він працює лікарем у Маастрихті і неподалік від Дордрехта. У червні 1791 року відбувається подія, яка перетворює його життя. Під час катастрофи яхти потонула вся його сім’я, а Йоханнес врятувався. Ця подія сколихнула його і відродила віру батьків, від якої він відійшов у студентські роки.
Під час війни з революційною Францією Йоханнес стає військовим лікарем, доглядаючи за пораненими в госпіталі. Коли в 1797 році він почув про створення Лондонського місіонерського товариства, то вирішив відправитися на місію і в грудні наступного року відпливає до Південної Африки. Його місіонерська робота проходила серед народу косо. Місіонеру вдалося увійти в довіру до Нгкіка, який був керівником косо. Йоханнес склав першу граматику і словник мови цього південноафриканського народу.
У 1803 році він заснував місію Бетелсдорп серед народу кой-кою. Його відносини з місцевими голландськими фермерами були напружені, так як він прагнув захищати місцеве населення і домагався більш гуманного ставлення до них з боку фермерів. Він одружився в цей час з колишньою рабинею, яка отримала звільнення, і у них народилися четверо дітей. Однак тодішнє колоніальне суспільства вороже поставилося до цього. Він був відкликаний в Кейптаун, де і помер.
Однак його піонерська місіонерська робота серед південноафриканських народів мала велике значення для поширення Слова Божого серед африканців. Недарма один з англомовних письменників назвав його у своєму творі «палаючою людиною».
#християнство_в_історії