14 жовтня – День захисника України

14 жовтня. Цього дня збігається кілька дат, які пов’язані із захистом України, шаною воїнській доблесті і честі.

Історично, Покрова Пресвятої Богородиці здавна вважалася днем українських козаків. Вони по-особливому шанували це свято (згідно з легендами, на початку Х століття образ Діви Марії явився над Константинополем, захистивши місто від нападників, які намагалися його захопити). Щоправда, історичні джерела свідчать, що захищала вона візантійську столицю від русичів, тобто воїнів Київської Русі, яка на той час ще не була християнізованою.

День козацтва став основою відзначення свята українського війська, бо саме козаки споконвіку вважалися прообразом українського воїна, що виборює незалежність. Ця традиція знайшла своє відображення і в даті створення Української повстанської армії в 1942 році. Посилаючись на козацьке минуле України, упівці продовжили військову традицію в боротьбі за незалежність, проголосивши створення УПА саме 14 жовтня.

Після Революції Гідності та російської агресії в Криму й на Донбасі вкотре постало питання святкування дня саме українського війська. З 1999 року наказом президента Леоніда Кучми 23 лютого оголошувалося Днем захисника Вітчизни. Однак ця дата не відображала ані доблесть української армії, ані будь-який зв’язок з незалежною Україною взагалі. Ба більше, протягом десятиліть слугувала пропагандистським кліше, своєрідним маркером “русского мира”. Саме тому в 2014 році 14 жовтня оголошено Днем Захисника України, який святкується на офіційному рівні, а з 2015 року став вихідним днем. Це не лише поклало край поширенню радянських свят, але й споріднило сучасну армію з козаками та воїнами УПА.

Нова українська традиція святкування значно відрізняється від радянських звичаїв відзначення 23 лютого. Сьогодні вітають всіх, хто має відношення до захисту України, її суверенітету й кордонів (від солдатів на передовій до медиків і волонтерів, без яких наша оборона була б неможливою).

Шана до війська є необхідним елементом для перемоги й підтримки бойового духу солдатів. В гібридній війні, де інформаційна складова є однією з ключових, публічне визнання подвигу захисників є здоровою реакцією громадянського суспільства під час війни (і має подовжитися в мирний час також). Проте ми, як християни, маємо також згадувати в молитві всіх, хто боронить нашу Батьківщину від агресії ворога, для їх захисту та Божого благословіння України, адже доля України та її майбутнє в Божих руках.

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required